Włocławskie Śródmieście przypomina dziś jedną wielką ruderę

Przez 30 lat zaniedbań 3 Maja wygląda jak slams.

Włocławek się zmienia. Szkoda, że na gorsze.

Włocławianie od lat żyją grą swojej drużyny. Anwil Włocławek w sezonie 2018/2019 obronił tytuł Mistrza Polski. Jednak od lat Włocławek ubożeje. Szczególnie boli brak inwestycji oraz ochrony dóbr historycznych. W Polsce piękniają starówki. Wystarczy wybrać się do Bydgoszczy, Torunia czy Płocka. Włocławskie Śródmieście wygląda źle. Podwórka "wyściełane" są brukiem, na którym stoją pełne śmietniczki. Smród, szczury są na porządku dziennym. Nikogo nie obchodzi życie mieszkających tu ludzi. Nikogo nie intersuje, że 3 Maja jest ulicą lumpów i obdrapanych budunków. Część z nich jest wyłączona z użytku. Ale zamieszkała przez bezdomnych, których we Włocławku wciąż przybywa. Brakuje miejsc w miejskich noclegowniach i obiektach Caritasu. Nieliczne punkty handlowe to głównie sklepy spożywcze. W większości lokale są zamknięte i zniszczone. Nie tylko przy 3 Maja. Także Łęgskiej, Tumskiej, Żabiej, Cygance czy Starym Rynku. 

O godzinie 6 rano 3 Maja już nie śpi. Nie oznacza to, że zaczyna się życie jak dawniej. Nie widać dostawczych samochodów. Nie widać normalnego życia. Widać natomiast biedę i zniszczone bydynki. Z podwórek wyłaniają się "zombi", smród i muchy. W sklepach spożywczych nie ma kolejek po pieczywo. Są zaś spargnieni po minionej nocy. Przy jednym z nielicznych, czynnych już sklepów stoją z butelkami piwa młodzi ludzie. Na ławkach zaś siedzą ci, którzy tu się urodzlli. 

- Proszę pana. Mam 72 lata i jestem chory na raka. Wychowałem się tutaj (3 Maja) i pamiętam jak tu było pięknie. Ruch aut odbywał się w dwóch kierunkach. Ulica żyła. A dziś? Wie pan kto tu rządzi? K....... i złodziej. Kto ma tu cokolwiek zmienić? 

W głosie mojego rozmówcy i jego kolegi czuć było wielki żal. Drugi mężczyzna siedzący na tej samej ławeczce zaczął płakać. (.....) Tu się nami nikt nie interesuje. My panie zdychamy na stojąco." (.....) Wstajemy rano i wychodzimy na ulice bo co mamy robić w domu. (.......)

Projekt "Ku Wiśle"

Projekt zakładał, jak się szumnie mówiło, rewiatalizcję Starego Miasta. Zrobiono Stary Rynek i Włocławskie Bulwary. Stary Rynek zabetonowano zaś Bulwary owszem wyremontowano. Wyglądają pięknie i można się nimi chwalić. Jednak i w tej części Włocławka straszą rudery. Nie ma sklepów, sklepików, barów, kawiarni itd. Z Wisły zniknęły małe stateczki, na których niegdyś też było życie. Można rzec, że nie minister Szyszko było pierwszym, który wypowiedział "wojnę" drzewom. Drzewa na Starym Rynku zastąpił "piękny" beton. Skutecznie broni on dostęp do trawnika. Zaś nagrzany letnim słońcem oddaje ogrom gorąca. 

Dziś Włocławek liczy niewiele ponad 100 tys. mieszkańców. 20 lat temu włocławian było o 30 tys. więcej. Degradacja postępuje. Włocławek stał się noclegownią dla ludzi pracujących w fabrykach powstających w Brzeskiej Strefie Ekonomicznej. Włocławek też ma swoją strefę, którą wykorzystuje tylko jedna firma.


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu