Włocławek będzie miał Inteligentne Systemy Transportowe (ITS)

Całość projekt to prawie 18 milionów złotych

Unowocześnianiu miejskiej komunikacji poświęcony był dzisiejszy briefing w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym we Włocławku. To właśnie na terenie MPK znajdzie się Centrum ITS, które jest na etapie tworzenia.

- Przygotowujemy się do wprowadzenia we Włocławku inteligentnego systemu kierowania transportem – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka i dodaje: - To kolejny etap unowocześniania komunikacji w naszym mieście.

ITS to część większego projektu, którego zadaniem jest rozwój zrównoważonego transportu zbiorowego. Projekt ten, oprócz instalacji Inteligentnych Systemów Transportowych, zakłada również wykonaną przebudowę pętli na ulicy Dębowej i zakup trzech autobusów elektrycznych.

Sam ITS tworzy we Włocławku kilka elementów. Jednym z nich jest powstające na terenie MPK Centrum, gdzie system komputerowy będzie zbierał dane dotycząca zarządzania ruchem. Na terenie miasta przebudowanych zostanie 12 skrzyżowań, 62 miejskie autobusy zostaną wyposażone w komputery ze specjalnym modułem komunikacyjnym, a na 22 przystankach pojawią się monitory z informacją pasażerską. Dzięki ITS na monitorach wyświetlać się będzie precyzyjna informacja o przyjeździe autobusu, a dzięki tzw. zielonej fali – tam, gdzie to będzie możliwe – autobusy nie utkną na czerwonym świetle.

Całość projekt to prawie 18 milionów złotych, z czego 85% to dofinansowanie unijne.

 

Więcej czasu, by odwiedzić groby bliskich

Zarządzeniem Prezydenta Włocławka zostały ustalone godziny otwarcia Cmentarza Komunalnego przy al. Chopina we Włocławku oraz Cmentarza Komunalnego w Pińczacie w okresie od 27 października do 1 listopada 2018 r.

W dniach od 27 do 31 października 2018 r. Cmentarz Komunalny przy al. Chopina we Włocławku oraz Cmentarz Komunalny w Pińczacie są otwarte od godziny 5.00 do godziny 22.00.

W dniu 1 listopada 2018 r. Cmentarz Komunalny przy al. Chopina we Włocławku oraz Cmentarz Komunalny w Pińczacie będą otwarte od godziny 5.00 do godziny 24.00.

Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Wydziału Gospodarki Miejskiej oraz zarządcy cmentarzy komunalnych.

Treść Zarządzenia jest opublikowana: www.bip.um.wlocl.pl  

 

Bezpłatne przejazdy i dodatkowe linie, czyli komunikacja w okresie Wszystkich Świętych

1. Wszystkie przejazdy w granicach administracyjnych miasta oraz na linii P, w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada są bezpłatne.

2. Autobusy linii P (do Pińczaty) kursować będą od środy 31.10 do niedzieli 04.11, według aktualnych rozkładów jazdy.

3. Od środy na linie 12 i 15 w miarę potrzeby kierowane będą dodatkowe autobusy (kursy podwójne).

4. 1- go listopada podobnie jak w latach poprzednich uruchomione zostanie dodatkowo 10 bezpłatnych linii łączących poszczególne osiedla z cmentarzami na ul. Chopina i Pińczacie. Są to linie:

A - Toruńska - Cmentarna

B - Promienna - Wysoka - Cmentarna

C - Promienna - Wieniecka - Cmentarna

D - Wiejska - Cmentarna

E - Kaliska - Cmentarna

F - Węglowa - Cmentarna

G - Brzezinowa - Pińczata

H - Promienna - Wysoka - Pińczata

I - Wiejska - Pińczata

J - Łęg - Pińczata

5. Linie oznaczone numerami 1-go listopada kursować będą jak w niedziele.

6. Na przystanek zlokalizowany przy ul. Cmentarnej w dniu 1- listopada wjeżdżać będą autobusy linii A, B, C, D, E, F oraz 3 i 23.

7. Przed bramą cmentarną od strony ul. Chopina zatrzymywać się będą autobusy linii G, H, I, J oraz 12 i 15.

8. Na ulicy Komunalnej wraz z łącznikiem do ulicy Cmentarnej oraz na ulicy Cmentarnej w dniu 01.11.2018r. wydzielony zostanie pas ruchu dostępny tylko dla pojazdów transportu zbiorowego (bus-pas) co ułatwi przemieszczanie się autobusów i skróci czas jazdy do i z cmentarzy.

Informacja jest opublikowana pod adresem: http://www.mpk.com.pl/?id=2&news=979

MZUKiD informuje o zmianach w organizacji ruchu Miejski Zarząd Usług Komunalnych i Dróg informuje, że z okazji obchodów Wszystkich Świętych, zaplanowano zmianę w organizacji ruchu w rejonie Cmentarza Komunalnego we Włocławku.

Planuje się wprowadzenie ruchu jednokierunkowego z wjazdem od ul. Komunalnej i wyjazdem z ul. Cmentarnej w lewo. Wewnętrzy pas ruchu zostanie wydzielony dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz TAXI, zewnętrzny będzie przeznaczony dla pojazdów osobowych. Zaplanowano wydzielenie dodatkowych miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością zlokalizowanych przy zatoce autobusowej przy ul. Cmentarnej. Zostanie również częściowo zamknięta ul. Kazimierza Górskiego od alei Fryderyka Chopina do skrzyżowania z ul. Sportową. Planuje się częściowe kierowanie ruchem przez Policję. Sygnalizacja świetlna zostanie dostosowana do potrzeb usprawnienia ruchu na skrzyżowaniu w rejonie Cmentarza Komunalnego przy alei Fryderyka Chopina.

Czasowa zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać 1 listopada od godziny 06.00 rano do momentu odwołania przez Policję.

 

 

 

 

 

 

 

 


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu