W wakacje kierowcy chętniej sięgają po alkohol

Prawie 30% wszystkich nietrzeźwych kierowców w 2020 r. zatrzymano do kontroli podczas tegorocznych wakacji. W stosunku do zeszłorocznego sezonu urlopowego było ich więcej o 2,5%. W lipcu i sierpniu codziennie policjanci kontrolowali średnio ponad ⅓ więcej nietrzeźwych kierowców niż w pozostałych dniach tego roku.

Policyjne statystyki pokazują, że w czasie każdego z wakacyjnych miesięcy funkcjonariusze zatrzymali średnio 38% więcej nietrzeźwych kierowców niż w pozostałych miesiącach tego roku. Tylko od początku lipca do 30 sierpnia zatrzymano 15 293 nietrzeźwych kierowców. Eksperci rankomat.pl przeanalizowali, jak prezentują się statystyki dotyczące kierujących pojazdami, których stan wskazywał na spożycie alkoholu.

W 2020 roku policjanci odnotowali jednak mniej wypadków i mniej rannych oraz zabitych w nich osób. Ten trend utrzymuje się od 2016 roku. Niestety wyłamuje się z niego liczba zgonów, która w latach 2017 - 2019 była coraz większa.
- Statystyki wypadkowe wpływają na cenę OC. Z reguły tam, gdzie jest wyższe natężenie ruchu i dochodzi do większej liczby wypadków oraz kolizji, obowiązkowa polisa jest droższa. M.in. dlatego w Opolu za OC kierowcy zapłacą średnio 615 zł, a we Wrocławiu 300 zł więcej. Każdy ubezpieczyciel inaczej analizuje ryzyko i nie są to jedyne czynniki wpływające na cenę, dlatego zawsze warto porównać wszystkie oferty – mówi Tomasz Kroplewski Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

Zachęcam do zapoznania się z całą informacją dołączoną jako załącznik. Materiał można wykorzystać w całości lub w częściach, powołując się na źródło rankomat.pl. Artykuł jest częścią raportu RanKING, który jest dostępny w wersji elektronicznej: pod adresem https://rankomat.pl/files/ranking-oc-iii-kwartal-2020.pdf

źródło: rankomat.pl


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu