Tumska. Ulica Śródmieścia, która była, ale nie już tak ważna jak niegdyś

Czy zostaną wyburzone ostatnie domy a ludzie zamieszkają w nowoczesnych blokach.

Ulica Tumska – należy do najważniejszych ulic Śródmieścia we Włocławku. Biegnie od Placu Kopernika w kierunku wschodnim na Stary Rynek. Ma 180 m długości. Zabudowa ulicy to głównie dwupiętrowe kamienice. Ulica jest objęta Lokalnym Programem Rewitalizacji.

Dziś, podobnie jak inne ulice Śródmieścia, wygląda źle. Jeszcze jak nie tak dawno bo w latach dziewięćdziesiątych było w tej części Włocławka sporo sklepów. Bar, fryzjer, rzeźnik, sklep żelazny, spożywczak, monopolowy, zakład produkcji folii i  to wszystko na długości tylko 180 metrów. Zabudowa mieszklana to głównie domu piętrowe i piękne podwórka. Od kilku lat ulica Tumska objęta jest Lokalnym Programem Rewitalizacji. 

- Niech pan nie filmuje. Nie ma czego. Zaraz tu nic nie będzie bo wszystko niszczeje. Powiedział przypadkowo spotkany przechodzień. A jego kolega dodał. (......) Kiedyś to tu się działo. A dziś? Sam pan widzi."

Historia ulicy

Ulica Tumska jest jedną z najstarszych ulic miasta. W XVI wieku stanowiła naturalne połączenie kościoła biskupiego katedralnego z kościołem parafialnym pw. św. Jana i Starym Rynkiem. Jej rozwój nastąpił w latach dwudziestych XIX wieku, kiedy zaczęto budować okazałe, ciekawie architektonicznie kamienice. Najstarszy dom pod numerem 1 wybudowany został w końcu XVIII wieku według projektu architekta Antoniego Olszakowskiego. Podczas wojen napoleoński przemianowana na ulicę Napoleona. Stara nazwa została przywrócona po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku. 

Ulica w XIX wieku i pierwszej połowie XX w. była jedną z najbardziej ruchliwych ulic miasta.


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu