Tomasz Chyła we Włocławku

14.03.2019 godz. 19.00 WŁOCŁAWEK Centrum Kultury Browar B  ul. Łęgska 28.

Tomasz Chyła Quintet:  NOMINACJA  FRYDERYKI 2019  Album Jazzowy Roku, NOMINACJA  FRYDERYKI 2019  Artysta Jazzowy Roku.
 
Tomasz Chyła Quintet, jeden z najciekawszych zespołów współczesnej polskiej sceny jazzowej zawita do Włocławka już we czwartek 14 marca. Formacja, której frontmanem jest charyzmatyczny skrzypek, od czasu wydania debiutanckiej płyty systematycznie zdobywa uznanie publiczności w Polsce i za granicą oraz  krytyków, jak również nominacje do nagród muzycznych. Podczas koncertu zabrzmią utwory z drugiej już płyty zespołu Circlesongs.

Kwintet Tomasz Chyły urzeka wciągającymi energicznymi, momentami transowymi kompozycjami oraz lekkim, pełnym świeżości brzmieniem. Lider zespołu, to jeden z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły wiolinistyki jazzowej. Muzyka z najnowszej płyty, którą usłyszymy podczas koncertu wielogłosowością nawiązuje do muzyki chóralnej.  Improwizacje zespołu łączą w sobie szeroki wachlarz gatunków i tradycji muzycznych.

Słuchacze odnajdą w nich elementy folku i post-rocka złożone w szlachetną jazzową całość. W rękach muzyków melodie splatają się i zmieniają swój klimat w czasie utworu pozwalając publiczności na zagłębienie się w dźwięku i wspólną emocjonującą podróż. Album Circlesongs ukazał się w 2018 roku nakładem Agencji Wydawniczej Polskiego Radia. Patronat nad płytą objęli: Programy „Dwójka” i „Trójka” Polskiego Radia, Jazz Forum, Jazz Press, Ether Jazzu, polish-jazz.blogspot i noweidzieodmorza.

Płyta została nominowana do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Jazzowy Roku, a lider formacji w kategorii Artysta Jazzowy Roku.  Koncert odbędzie się w ramach projektu Jazz360 realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Celem projektu Polski Jazz 360° jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności.

Trasy koncertowe odbywające się w ramach projektu zapewniają dostęp do czołówki aktualnej sceny jazzowej także słuchaczom w mniejszych miastach. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce jazzowej: wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia, uznanych muzyków o ugruntowanej pozycji oraz najświeższe i najlepiej rokujące nowe twarze. Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 


 
 


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu