Tak walczą z plastikiem w Nowym Jorku, a w Polsce?

W Polsce na razie Wałbrzych, Legnica i Gdańsk deklarują realizację unijnej dyrektywy.

Konkretna decyzja, ledwie sześć miesięcy na dostosowanie się do niej dla przedsiębiorców i taryfikator kar - tak władze Nowego Jorku zakazały używania styropianu.

 

  • Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, będą w UE od 2021 r. zakazane. Zakazy wprowadzają także Amerykanie.
  • Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie UE do 2029 r. muszą także osiągnąć poziom 90 proc. w recyklingu plastikowych butelek.
  • W Polsce na razie Wałbrzych, Legnica i Gdańsk deklarują realizację unijnej dyrektywy.

 

Amerykański Nowy Jork z początkiem lipca zaczął oficjalnie egzekwować zakaz stosowania styropianu w opakowaniach produktów spożywczych - informuje CNN Business.

Miasto uchwaliło zakaz 1 stycznia 2019 r., ale przedsiębiorstwa miały sześciomiesięczny okres przejściowy. Zakaz dotyczy głównie zakładów spożywczych przygotowujących posiłki i napoje na wynos. Firmy są zachęcane do przejścia na materiały kompostowalne, w tym papier.

Miasto zakazało styropianu, znanego również jako polistyren, ponieważ nie można go „poddać recyklingowi w sposób ekonomiczny” lub „ekologiczny”- dodaje CNN. Materiał jest uważany za nieprzyjazny środowisku, ponieważ rozpada się na mniejsze kawałki i trudno go usunąć. Absorbuje również toksyny szybciej niż inne tworzywa sztuczne i nie ulega biodegradacji.

Osoby naruszające prawo zostaną ukarane grzywną w wysokości 250 dolarów za pierwsze wykroczenie, 500 za drugie i tysiąc dolarów za trzecie i kolejne.

- Zakaz stosowania styropianu w Nowym Jorku jest i tak spóźniony, a nowojorczycy są gotowi do używania alternatywnych surowców wtórnych - powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, kiedy ogłosił wprowadzenie restrykcji.

- Nie ma powodu, by nadal pozwalać tej nieprzyjaznej środowisku substancji na zalewanie naszych ulic, wysypisk śmieci i dróg wodnych - cytuje burmistrza CNN Business.

Podobny zakaz obowiązuje w San Diego, Miami Beach, Seattle i Waszyngtonie. Wprowadzenie go zapowiedziały lub rozważają kolejne miasta. Także producenci żywności w USA odchodzą od szkodliwych dla środowiska opakowań. Wiele sieci handlowych i restauracyjnych deklaruje stosowanie tylko ekologicznych opakowań, kubków czy słomek.

Plastik w Polsce

Polskie miasta także deklarują ograniczenie stosowania plastiku, ale w przeciwieństwie do Nowego Jorku są to jedynie deklaracje dobrej woli (trzeba oczywiści pamiętać o inne rzeczywistości prawnej).

28 marca, została uchwalona Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Dyrektywa SUP, z ang. Single-Use Plastic). W jej myśl plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne mają być w UE od 2021 r. zakazane.
 

Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych również plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.

W Polsce jako pierwsze do działania przystąpiło miasto Wałbrzych, które zainaugurowało akcję "Stop-Plastik". - Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych - czytamy w manifeście magistratu.

Zakaz będzie obejmował również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrzne, a dotowanych z miejskiego budżetu.

Równie szybko zareagował Gdańsk, gdzie zainaugurowano kampanię pod hasłem "Gdańsk bez plastiku". W jej ramach władze miasta będą zachęcać mieszkańców do zmniejszenia zużycia plastikowych opakowań i materiałów w codziennym życiu.

Działania podjęła także Legnica. - W Legnicy do akcji #zrywamzplastikiem podchodzimy z pełnym zaangażowaniem. Nie tylko zachęcamy mieszkańców do podjęcia wyzwania #300dnibezplastiku, w urzędzie miasta także odchodzimy od wody w plastikowych butelkach - możemy przeczytać na miejskim profilu społecznościowym.

W ślady Wałbrzycha, Gdańska i Legnicy idą kolejne samorządy (uchwałę w tej sprawie przyjął m.in. Kraków), w wielu miastach apelują już o to ekolodzy i radni.

źródło: portalsamorzadowy

 


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu