Szefowie policji imprezowali w luksusowym hotelu Hilton

Za pieniądze podatników.

Kiedy szeregowy policjant wiąże ledwo koniec z końcem, kierownictwo służby bawi się w najlepsze w ekskluzywnym hotelu Hilton w warszawskim Wawrze. Oczywiście za pieniądze podatników. Na imprezie serwowany był alkohol, ale KGP ukrywa informacje na ten temat.

20 lipca. Piątkowe popołudnie. Na placu Piłsudskiego ma miejsce uroczystość awansowania funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe i wręczenie odznaczeń państwowych. Wszystko z okazji Centralnych Obchodów Święta Policji. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele administracji rządowej, szefowie służb mundurowych i instytucji państwowych, goście zagraniczni, oficerowie łącznikowi, akredytowani w kraju i za granicą. Jest odświętnie, uroczyście i z pompą.

Kilka godzin później jest zupełnie inaczej. Aż 190 osób jedzie do hotelu Hilton w warszawskim Wawrze, by poluzować marynarkę i wznieść toast za polską policję. Oficjalnie pod hasłem uroczystej kolacji. Miejsce imprezy: Hotel Double Tree By Hilton należy do bardziej ekskluzywnych w okolicy. Ładne duże pokoje, duży basen, możliwość korzystania ze SPA, siłownia z profesjonalnym sprzętem. Doba hotelowa kosztuje tutaj od 250 złotych w górę.

Jak podaje informator Wirtualnej Polski: - To była impreza z okazji święta policji dla komendantów wojewódzkich z żonami i dyrektorów biur, generalnie ścisłej kadry kierowniczej policji i wybranych gości z zewnątrz. Komenda Główna Policji uznała, że hotel Hilton będzie najlepszym miejscem na tego typu uroczystość. Być może komendant główny Jarosław Szymczyk wiedząc, że otrzyma drugą generalską gwiazdkę chciał pokazać się z jak najlepszej strony – mówi Wirtualnej Polsce informator. Faktycznie, tego samego dnia prezydent Andrzej Duda wansował Szymczyka na najwyższy stopień w polskiej policji: generalnego inspektora.

Przez długi czas, uroczysta kolacja w hotelu Hilton była tajemnicą poliszynela. Ale informacje o niej zaczęły docierać do polityków opozycji. Na początku września z zapytaniem do KGP zgłosił się poseł Krzysztof Brejza.

Odpisał mu osobiście komendant główny policji. – Po uroczystościach, wzorem lat ubiegłych została zorganizowana kolacja dla zaproszonych gości. Zgodnie z prawem zamówień publicznych, został wyłoniony wykonawca usługi – spółka Polaris Hospitality Enterprises z siedzibą w Warszawie przy ul. Skalnicowej 21 (zarządca hotelu Hilton – przyp. red.), który zaoferował najniższą cenę. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w Sali konferencyjnej. W kolacji łącznie wzięło udział 190 osób, w tym kadra kierownicza polskiej policji, goście krajowi i zagraniczni (..) Koszt na osobę wyniósł 198,92 zł brutto i obejmował wyłącznie posiłek i napoje bezalkoholowe – informuje komendant główny policji Jarosław Szymczyk. I jak dodaje, imprezy w poprzednich latach były znacznie droższe. – Dla porównania w 2014 i w 2015 roku koszt organizacji kolacji w ramach Centralnych Obchodów Święta Policji wyniósł odpowiednio 130 400 zł brutto oraz 114 369 zł brutto. Tym razem miał wynieść „tylko" 38 tys. zł brutto. W tej kwocie nie ma zakupionego alkoholu, a jak potwierdziła redakcja Wirtualnej Polski w dwóch źródłach, napoje wysokoprocentowe były serwowane również.

Co na to KGP? Czy nie można było zorganizować imprezy np. w hotelu Łazienkowskim zarządzanym przez MSWiA? - W Hotelu Łazienkowskim nigdy nie była organizowana impreza po centralnych uroczystościach. Wybrano najtańszego i najlepszego oferenta, Hotel Łazienkowski przedstawił wyższą, niekorzystną ofertę. Nie wyobrażam sobie, abyśmy przedstawicieli z zagranicy, Europolu, oficerów łącznikowych akredytowanych i innych gości współpracujących z nami na codzień w Polsce przyjmowali w podrzędnym miejscu, byłby to wstyd dla Polski - przekonuje Wirtualną Polskę rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

W tym samym czasie, kiedy kierownictwo polskiej policji imprezowało na uroczystej kolacji, trwała akcja protestacyjna policjantów zrzeszonych w związkach zawodowych. Protest trwa od lipca. Policjanci domagają się m.in. ponad 600 złotych podwyżki.

Jakiś czas temu, szef polskiej policji w wywiadzie z portalem pulshr.pl na pytanie: "Co chciałby uzyskać w ramach opracowywanego programu modernizacji służb podległych MSWiA?" odpowiedział: - Elementem, w mojej ocenie niezwykle istotnym, jest poprawa sytuacji materialnej funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji, bo o nich też zawsze pamiętam. To jest bardzo ważne, bo mamy świadomość, że te zarobki pozostawiają, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia - powiedział Szymczyk. Impreza w ekskluzywnym hotelu Hilton sławy mu nie przysporzy.

 

Wirtualna Polska


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu