Rypińscy policjanci kontrolują przestrzeganie nowych przepisów

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju „żółtej strefy" w celu zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez mieszkańców. Najważniejszy jest wspólny cel: ochrona zdrowia ludzkiego. Dlatego wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.

Od soboty (10.10.2020r) na terenie kraju wprowadzona została „żółta strefa". W związku z tym obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią koronawirusa. Rypińscy policjanci sprawdzają  jak mieszkańcy przestrzegają aktualnych obostrzeń. Dotyczą one między innymi zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dotyczy to również osób, które podróżują wspólnie w pojeździe, a nie mieszkają razem. W przypadku przeciwskazań zdrowotnych koniecznym jest posiadanie przy sobie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

Jak wykazały kontrole w większości przypadków mieszkańcy powiatu rypińskiego zachowują się odpowiedzialnie i respektują obowiązujące przepisy. Zdarzają się jednak przypadki łamania prawa i wobec tych osób będą wyciąganie konsekwencję prawne. Tylko w ten weekend rypińscy policjanci podjęli kilkanaście interwencji w związku z niestosowaniem się do obowiązku zakrywania nosa i ust. W zdecydowanej większości osoby te zostały ukarane.

Przypominamy!

Osoby, które dopuszczają się łamania prawa mogą zostać ukarane mandatem w kwocie do 500 złotych, a w przypadku skierowania wniosku o ukaranie do sądu wysokość nałożonej grzywny może wynieść nawet do 5000 złotych. Ponadto o łamaniu obowiązujących przepisów związanych ze stanem epidemii o sprawie informowany jest również Sanepid. Służby sanitarne niezależnie od wyciągniętych przez policjantów konsekwencji, mają możliwość nałożenia kary w wysokości do 30 tys. złotych.

 

asp. sztab. Dorota Rupińska oficer prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Rypinie


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu