Policjanci dbali o bezpieczeństwo rowerzystów

Funkcjonariusze ruchu drogowego z włocławskiej policji prowadzili na terenie miasta działania ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów. Policjanci sprawdzali czy jeżdżą oni zgodnie z przepisami, a także czy kierujący pojazdami mechanicznymi umożliwiają im niezagrożone przemieszczanie.

Piękna pogoda i okres urlopowy sprawiają, że chętniej i częściej przesiadamy się z czterech kółek na dwa, porzucając samochody na rzecz alternatywnego i zdrowszego środka transportu. Co jednak z naszą wiedzą na temat poruszania się po drogach rowerami? Jakie błędy najczęściej popełniają cykliści oraz czy kierujący autami umożliwiają im bezpieczne przemieszczanie?

Wiedzę na ten temat sprawdzali wczoraj (30.07.2020r.) policjanci włocławskiej „drogówki", prowadząc na ulicach miasta działania prewencyjno-kontrolne ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów.

Funkcjonariusze monitorowali chodniki oraz najbardziej zagrożone rejony przejazdów dla rowerzystów, gdzie często dochodzi do zdarzeń z udziałem cyklistów i samochodów. Podczas kontroli weryfikowali m.in. obowiązkowe wyposażenie roweru, do którego należy:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające),
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające),
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Podczas wczorajszych działań policjanci ujawnili łącznie 13 wykroczeń, których dopuścili się rowerzyści. W 8 przypadkach kontrole zakończyły się pouczeniami, a w 5 mandatami.

Najczęstszym przewinieniem była jazda po chodniku oraz jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Natomiast w odniesieniu do zachowania kierujących pojazdami mechanicznymi w stosunku do rowerzystów, mundurowi tym razem nie mieli zastrzeżeń.

Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również rowerzystom, że muszą oni korzystać z drogi dla rowerów i tylko w określonych sytuacjach dopuszczalna jest jazda po chodniku. Z kolei jezdnię należy przekraczać na przejazdach dla rowerów. Na przejściach dla pieszych jednoślad trzeba przeprowadzić.


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu