Podsumowanie ferii zimowych 2020 w powiecie włocławskim

Policjanci z Włocławka od poniedziałku 27 stycznia do niedzieli 09 lutego prowadzili na terenie naszego powiatu wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pn. „Bezpieczne ferie zimowe 2020". Funkcjonariusze czuwali na drogach nad bezpieczeństwem podróżujących oraz spotykali się z dziećmi uczestniczącymi w półkoloniach i rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie podczas wypoczynku.

Od stycznia policjanci  Zespołu Profilaktyki Społecznej z Włocławka odwiedzali przedszkolaków i uczniów w szkołach. Rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie, w tym m.in. o sposobach spędzania wolnego czasu i właściwych zachowaniach podczas wyjazdów oraz przebywania na ośnieżonych stokach górskich czy zamarzniętych jeziorach. Swoje działania realizowali w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku".

Mundurowi dbali jednocześnie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci z włocławskiej „drogówki" prowadzili w czasie zimowej przerwy w nauce wzmożone działania kontrolne na drogach, dotyczące m in. bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i poruszających się jednośladami. Pomimo intensywnie prowadzonych działań, na terenie miasta i powiatu doszło w tym czasie do czterech wypadków, w których jedna osoba zginęła,  a trzy zostały ranne. Poza tym przez ostatnie dwa tygodnie funkcjonariusze skontrolowali ponad 2700 pojazdów, w tym ponad 20 autokarów przewożących dzieci na zimowisko i ponad 3 tys. razy sprawdzili stan trzeźwości „siedzących za kółkiem". W 10 przypadkach ujawnili nietrzeźwych kierujących. Mundurowi zatrzymali łącznie 21 praw jazdy (w tym dziesięć za przekroczenie prędkości o 50 km/h więcej w obszarze zabudowanym) i ponad 180 dowodów rejestracyjnych. Nałożyli także ponad 800 mandatów za wykroczenia drogowe.

Policjanci apelują o rozwagę na drodze do wszystkich uczestników ruchu. Do kierowców w szczególności o ostrożną jazdę zgodnie z przepisami, natomiast do pieszych o używanie elementów odblaskowych. Po zapadnięciu zmroku w terenie niezabudowanym odblaski są obowiązkowe, natomiast zalecane jest ich używanie także w dzień, w obszarze zabudowanym, zwłaszcza przy niekorzystnej pogodzie.

 

st. sierż. Anita Szefler-Ciupińska


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu