Podsumowanie działań „Listopadowy weekend"

Kolejny długi listopadowy weekend za nami.

Od piątku 08 listopada do poniedziałku 11 listopada policjanci powiatu włocławskiego prowadzili wzmożone działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu. W tym okresie odnotowali m.in. kilkanaście kolizji drogowych, zatrzymali trzech pijanych kierujących, a także pozbawili pięciu kierujących uprawnień za przekroczenie prędkości o 50 km/h więcej w obszarze zabudowanym.

„Listopadowy weekend" rozpoczął się policyjną akcją „Kaskadowy pomiar prędkości". Działania kontrolno-prewencyjne przeprowadzone w piątek 8 listopada przyczyniły się m.in. do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy oraz kierującego pomimo zakazu sądowego.

Przed południem funkcjonariuszom włocławskiej drogówki „wpadł w ręce" 54-letni pijany kierowca, który w gm. Fabianki prowadził volkswagena mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił uprawnienia, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Odpowiedzialność karna grozi także kierującemu, który zatrzymany został do kontroli, tego samego dnia w godzinach popołudniowych na terenie miasta. Uwagę mundurowych zwrócił volkswagen, który przekroczył prędkość obowiązującą na danym odcinku drogi. W trakcie rozmowy z kierującym okazało się, iż posiada on sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Co ciekawe, żona która znajdowała się na siedzeniu pasażera, była głównym użytkownikiem pojazdu i świadomie przekazała mu kluczyki, tłumacząc to złym samopoczuciem. Kobieta poniosła konsekwencje na miejscu w postaci mandatu karnego, natomiast jej 51-letni mąż z gm. Brześć Kujawski stanie przed sądem.

W sobotę (09.11.2019) po południu w ręce włocławskich policjantów trafił kierujący motorowerem, który poruszał się bez kasku, stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Badanie alkomatem wykazało, że miał około 2 promili alkoholu w organizmie. Jako pierwszy na miejscu zdarzenia pojawił się jeden z włocławskich policjantów, który w czasie wolnym od służby przemieszczał się w tamtym rejonie. Udzielił on pierwszej pomocy poszkodowanemu i wezwał na miejsce służby ratunkowe. Podczas sprawdzania w policyjnych systemach okazało się, iż tablice rejestracyjne motoroweru pochodzą od innego pojazdu. Dodatkowo jednoślad, którym poruszał się 63-letni mieszkaniec gm. Topólka, nie był w ogóle zarejestrowany.

Poszkodowany trafił do szpitala, ale ostatecznie zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję drogową. Teraz kierujący będzie się tłumaczył przed sądem za jazdę po pijanemu oraz szereg wykroczeń związanych z użytkowaniem tego pojazdu.

Kilka godzin później na terenie gm. Choceń funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli opla kierowanego przez 52-latkę. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od kobiety woń alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło ich podejrzenia. Kierująca miała około promila alkoholu w organizmie. Mundurowi sporządzili na miejscu niezbędną dokumentację i zatrzymali jej uprawnienia. 52-latka za jazdę po pijanemu odpowie przed sądem.

Policjanci apelują o rozwagę, stosowanie się do obowiązujących przepisów i kierowanie pojazdem tylko w stanie trzeźwości. Każdy, kto zdecyduje się „usiąść za kółko" pomimo spożywania wcześniej alkoholu musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za swoje postępowanie. Za jazdę po pijanemu grozi do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów do 5 lat za kratami.


st. sierż. Anita Szefler-Ciupińska
Zespół Komunikacji Społecznej
Komenda Miejska Policji we Włocławku


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu