Planując wypoczynek nad wodą pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie

 

Rozpoczynające się wakacje sprzyjają różnym formom wypoczynku na świeżym powietrzu. Ładna pogoda będzie często wykorzystywana przez mieszkańców do pobytu nad wodą. Zdarza się jednak, że zapominamy wtedy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego wzorem lat ubiegłych włocławscy policjanci będą prowadzić kampanię informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Czwarty rok na terenie całego kraju służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wypoczywających podejmują szereg działań nie tylko kontrolnych, ale także edukacyjno-informacyjnych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

W ramach tych działań policjanci przypominają, że będzie można nas spotkać w miejscu wypoczynku, gdzie będziemy apelować do wszystkich uczestników o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Szczególnie teraz, kiedy już niedługo rozpocznie się sezon wakacyjny. Jest to czas, kiedy występują wysokie temperatury powietrza i chcemy właśnie nad wodą wypocząć. Jednak jezioro czy morze to nie tylko odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń, wśród których jest przecenianie swoich umiejętności podczas kąpieli, spożywanie alkoholu przed wejściem do wody lub brak opieki nad swoimi dziećmi.

Dlatego przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad wodą:

·        Kąpieli zażywaj jedynie w miejscach wyznaczonych do kąpieli, a najlepiej tylko podczas obecności ratowników wodnych.

·        Będąc na kąpielisku przestrzegaj regulaminu.

·        Nigdy nie wchodź do wody kiedy spożyłeś alkohol lub inne środki odurzające.

·        Jeśli przez dłuższy czas byłeś na słońcu, nie wbiegaj szybko do wody. Takie zachowanie może spowodować szok termiczny ciała.

·        Nie pływaj bezpośrednio po obiedzie czy kolacji. W takim przypadku najlepiej odczekać około 2 godzin.

·        Nie przeceniaj swoich umiejętności, w każdej chwili możesz stracić siły i będzie ciężko wrócić do brzegu.

·        Pamiętaj! Skoki do wody są niebezpieczne i grożą kalectwem. Nigdy nie skacz do wody w miejscach nieznanych i niesprawdzonych.

·        Zwracaj uwagę na to, co dzieje się w twoim otoczeniu – szczególnie pamiętając o dzieciach.

·        Podczas korzystania ze sprzętu pływającego zakładaj kapok, nawet wtedy, gdy potrafisz pływać.

·        Unikaj lekkomyślnych żartów, które mogą spowodować nieszczęście.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wzywajmy pomoc wykręcając numer alarmowy 112.

 


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu