„Muzyków Wspominki 2019 - za nami”

W tym roku minęło również 50 lat od powstania bardzo szokującego wtedy zachodnią rockową muzyką zespołu 42 GRUPA BIEDNYCH – zespołu, który w ówczesnych siermiężnych czasach stał się legendą.

Jak co roku, w pierwszą sobotę po Zaduszkach w Marinie Zarzeczewo, siedzibie YACHT CLUB ANWIL, odbyło się coroczne spotkanie wspominkowe poświęcone pamięci zmarłym włocławskim muzykom z nurtów: jazz, big-beat, rock i pop.

Gospodarzem Wspominek było tradycyjnie Towarzystwo Muzyczne BIG-BAND WŁOCŁAWEK, mające w swoim dorobku organizację wielu plenerowych i kameralnych imprez muzycznych głównie w gościnnej - dzięki anwilowym żeglarzom - Marinie Zarzeczewo.

Podczas spotkania, oprócz tytułowych wspomnień, odbyła się wzbogacana co rok projekcja archiwalnych fotografii włocławskich muzyków i zespołów - od lat 60-tych do początku XXI-go wieku.

Niestety w tym roku lista Tych Co Odeszli znów się powiększyła. Do „niebiańskiej orkiestry dołączyli: znakomity perkusista rockowy z lat siedemdziesiątych Józef Starzyński (1953) i nie mniej świetny gitarzysta rockowy – rockman w prawdziwym „wydaniu” – Andrzej Girczyc „BLACK (1955)”.

Dedykowane zmarłym muzykom spotkanie miało oczywiście muzyczną oprawę, a właściwie był to hołd muzyczny złożony Pamięci Koleżankom i Kolegom przez wspaniałe grono włocławskich muzyków z zespołów: ARSENAŁ, MUSIC FINE, WWK - TERAZ MY, CRISTAL BAND i … RUBINY/BW 69. Tą ostatnią formacją były połączone siły dwóch kultowych zespołów włocławskich - członkowie istniejących nadal RUBINÓW: Krzysztof Czarniecki, Jerzy Górski i Grzegorz Tomaszewski oraz członkowie nieistniejącego już BW 69: Adam Pawlikowski i Andrzej Ziębiński. Skąd ta fuzja? No właśnie, w tym roku minęło 56 lat od powstania RUBINÓW i 50 lat od powstania BW 69. Główną klamrą spinającą tę fuzję była pamięć o członkach-współzałożycielach obu formacji Krzysztofie Puzio i Czesławie Obieleckim.

Niedawno w Browarze B odbył się jubileuszowy koncert RUBINÓW i członkowie Towarzystwa Muzycznego  BIG-BAND WŁOCŁAWEK postanowili zaakcentować rocznicę powstania BW 69 – zespołu, który wywarł niemały wpływ na włocławskie środowisko, nie tylko muzyczne.

W tym roku minęło również 50 lat od powstania bardzo szokującego wtedy zachodnią rockową muzyką zespołu 42 GRUPA BIEDNYCH – zespołu, który w ówczesnych siermiężnych czasach stał się legendą.

Utworzyli go, mający dostęp do płyt zza żelaznej kurtyny z rockową muzyką, 17-to latkowie:  Andrzej Koźbiał „KOJOT” - wokal, Stanisław Marszałek „ERYK”- gitara, Adam Piątkowski „PIĄTEK” – gitara basowa i Mirosław Szczęsny – perkusja. Repertuar wtedy absolutnie szokujący zespołów: Deep Purple, Free, Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Santana, Janis Joplin, Cream itp.     

 

 

IMG_0628 kopia NET.jpg

IMG_0631 kopia NET.jpg

IMG_0639 kopia NET.jpg

IMG_0649 kopia NET.jpg

IMG_0653 kopia NET.jpg

IMG_0655 kopia NET (1).jpg

IMG_0655 kopia NET.jpg

Mile zaskoczyli organizatorów swoim poziomem i doborem repertuaru młodzi muzycy z zespołu „WWK – Teraz My”.  Oczywiście, jak to bywa w tak miłym gronie, przy takiej ilości muzyków na jednej sali, spotkanie zwieńczyło tradycyjne wspólne muzykowanie. I jak przystało na wspomnieniową nutę w tym towarzystwie, dominowała muzyka z szalonych lat 60  i 70-tych, z małymi wyjątkami.

To właśnie w Marinie Zarzeczewo, jedenaście lat temu, z inicjatywy członków nieistniejącego już zespołu BLACK & BANAN odbyło się pierwsze tego typu spotkanie pod nazwą „ROCKOWE WSPOMINKI”. Poświęcone było głównie zmarłym członkom dwóch działających na przełomie  lat 60/70 charyzmatycznych zespołów „42 Grupa Biednych” i „BUT” – Andrzejowi Kożbiałowi i Mirkowi Szczęsnemu. Dołączył w tym roku do nich właśnie Józef Starzyński, który jakiś czas grał w tej kapeli.

Organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym na to spotkanie. Były to niezapomniane chwile wspomnień    o włocławskich muzykach, którzy niestety już odeszli do „niebiańskiej orkiestry”.

 

 

DSC_0031.JPG

DSC_0032.JPG

DSC_0033.JPG

DSC_0034.JPG

DSC_0036.JPG

Towarzystwo Muzyczne BIG-BAND WŁOCŁAWEK


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu