Głosujemy na pomnik Stanisława Zagajewskiego

Na liście projektów zakwalifikowanych do głosowania znalazła propozycja budowy pomnika Stanisława Zagajewskiego rzeźbiącego smoka.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego na realizację inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców Włocławka zarezerwowano kwotę 4 milionów zł. 

Monument miałby powstać w przestrzeni bulwarów wiślanych. Upamiętniałby on postać wybitnego włocławskiego rzeźbiarza i jednocześnie ważne wydarzenie z życia Włocławka. Świadomość, że Stanisław Zagajewski był wielkim i niepowtarzalnym artystą mieli wszyscy Włocławianie, przynajmniej od pamiętnego Telewizyjnego Turnieju Miast Płock – Włocławek. To było wielkie i prestiżowe wydarzenie dla Włocławka. W dniu 23 czerwca 1968 r. przeprowadzono dwugodzinną transmisję ze zmagań turniejowych w jedynym wówczas kanale telewizyjnym. W jednej z dziedzin konkursowych wystąpił bezkonkurencyjny Stanisław Zagajewski z ulepionym z 2 wozów gliny i 22 worków gipsu ogromnym smokiem umieszczonym na wojskowym pontonie na Wiśle. Został wówczas bohaterem miasta.

Inicjatorem projektu budowy pomnika Stanisława Zagajewskiego rzeźbiącego smoka jest włocławski artysta plastyk Krzysztof Cieślak, były pracownik muzeum, autor filmów i albumu o St. Zagajewskim. W opisie jego inicjatywy czytamy m.in.: … w 1968 roku włocławski artysta stworzył czterometrowego smoka. W ramach upamiętnienia wybitnego włocławskiego Artysty chcemy odtworzyć tę formę wraz z jej Autorem, tworząc jedyny w Polsce pomnik rzeźbiarza przy pracy. Uzupełnieniem pomnika będą rzeźby związane ze Stanisławem Zagajewskim, ulokowane w innych częściach miasta.

Pomnik Stanisława Zagajewskiego w przestrzeni włocławskich bulwarów wiślanych może być nie tylko bardzo oryginalnym ich wypełnieniem ale także zachętą do odwiedzania wystawy stałej w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10 i poznania prezentowanych tam autentycznych rzeźb i biografii artysty.

Głosowanie trwa od 17 września do 1 października 2019 r. Zwycięskie projekty Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 poznamy do 22 października b.r. Wypełnioną kartę do głosowania należy dostarczyć do Urzędu Miasta lub zagłosować za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie: https://bo.wloclawek.eu/budzet-obywatelski-2020/stanislaw-zagajewski-rzezbi-smoka

 


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu