Genesis 2.0 w Akademii Dokumentalnej

W Multikinie - dziś

KF Ósemka zaprasza na kolejny seans Akademii Dokumentalnej.

W poniedziałek, 22. października, o godz. 19:00, zapraszamy do Multikina na film „Genesis 2.0", stawiający pytanie, czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Naukowcy mają nadzieję, że tak. Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku, której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, chiński Narodowy Bank Genów, oferuje zamożnym mieszkańcom Zachodu, za 100 000 dolarów, możliwość sklonowania swoich zmarłych psów. „Genesis 2.0" to film, który powstał przy współpracy Maxima Arbugaeva oraz Christiana Freia, twórcy słynnego „Fotografa wojennego".

Dokument realizowany był w kilku miejscach na świecie, m.in. w Rosji, Chinach, Korei Południowej oraz USA. Filmowa podróż zaczyna się na Syberii, na Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim, gdzie zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota" nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.

„Genesis 2.0" opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Pokazuje nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem, lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.

Wstęp na seans jest bezpłatny. Akademia Dokumentalna we Włocławku finansowana jest ze środków Fundacji ANWIL dla Włocławka


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu