DKF Ósemka i Fundacja ANWIL dla Włocławka zapraszają do Multikina na seans Akademii Dokumentalnej

Wstęp na film jest bezpłatny.

We wtorek 3 grudnia będzie można obejrzeć znakomity dokument Alexa Holmsa „Maiden", będący opowieścią o kobietach, które chciały całego życia, o ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

Maiden to nazwa jachtu, który w 1989 roku wystartował w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race (obecnie Volvo Ocean Race). Na jego pokładzie grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn pod dowództwem Tracy Edwards, stworzyła pierwszy w historii tych regat kobiecy zespół, który wystartował w kilkumiesięcznym, wieloetapowym wyścigu żeglarskim, wymagającym ogromnych umiejętności, siły i wytrzymałości. Nikt nie wierzył w to, że „Maiden" zdoła ukończyć choćby jeden ich etap. Dziewczyny z Maiden nie tylko ukończyły, ale wygrały dwa etapy. Na metę regat dotarły po 167 dniach i w swojej klasie zajęły drugie miejsce. Dla 24-letniej Tracy Edwards i pozostałych dziewczyn był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o miejsce należne kobietom – nie tylko w sporcie. Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu, byli bowiem wszyscy ci, którzy wmawiali kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet był po prostu wolnością.

Film jest, z jednej strony, historią o przebijaniu szklanego sufitu i dążeniu do tego, żeby każdy, niezależnie od płci, mógł robić to, co chce. Ale też uniwersalną opowieścią o stawianiu sobie celów, dążeniu do nich pomimo ogromnych przeciwności i zapisem walki człowieka z naturą - z bezkresnym żywiołem oceanu.

Zapraszamy na filmowe spotkanie z niezwykłymi dziewczynami z "Maiden" we wtorek, 3 grudnia o godz. 20:00.

Projekt Akademia Dokumentalna realizowany jest z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka.


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu