Ćwiczenia dowódczo-sztabowe w Rypinie

Ćwiczenia pokazały, że współpraca służb przebiegła prawidłowo

Komenda Powiatowa Policji w Rypinie współdziałając z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie zorganizowała ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Tematem ich było współdziałanie służb m.in. policji, straży pożarnej oraz powiatowego centrum zarządzania kryzysowego. Scenariusz obejmował pożar cystern na terenie terminala paliw w Rypinie, który zagrażał bezpieczeństwu wielu osób. 

W miniony piątek (28.09.18r) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie wspólnie ze strażakami Powiatowej Straży Pożarnej w Rypinie przeprowadzili ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod krypt: „ZAWROT", mające na celu sprawdzenie jak w trudnych warunkach przebiega współpraca służb. Ćwiczeniami ze strony policji kierował I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Rypinie mł. insp. Mirosław Dąbrowski. Podczas odprawy rozpoczynającej działania zostało omówione założenie do ćwiczeń oraz zadania dla policjantów.  

Wg scenariusza dyżurny KPP w Rypinie otrzymał informacje od dyżurnego PSP w Rypinie, iż na terenie terminala paliw „LOTOS" w trakcie rozładunku benzyny bezołowiowej z cysterny kolejowej do zbiorników podziemnych z powodu nieodpowiedniego zamocowania doszło do rozszczelnienia tego przewodu i niekontrolowanego wycieku paliwa. Podczas próby zatrzymania wycieku, dochodzi do zapalenia par rozlanego paliwa w wyniku czego zagrożone pożarem są pozostałe cysterny. W trakcie działań gaśniczych jeden z pracowników zostaje ranny.

Dyżurny policji w momencie otrzymania informacji o pożarze, skierował na miejsce wszystkie służby mundurowe. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz trasy dojazdu sił ratunkowych. Ponadto przeprowadzili ewakuację mieszkańców z zagrożonych terenów. W tym czasie strażacy przystąpili do gaszenia pożaru. W trakcie ćwiczeń został wyłączony odcinek drogi łączący ulicę Koszarową z Dworcową.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, w trakcie których nikt nie doznał żadnych obrażeń i nie odnotowano żadnych strat w mieniu. Ćwiczenia udowodniły, że współpraca rypińskich policjantów ze strażakami oraz innymi służbami układa się na bardzo wysokim poziomie.

 st. asp. Dorota Rupińska
oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji
w Rypinie

 

IMG_2869.JPG

IMG_2875.JPG

IMG_2879.JPG


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu