By wakacje były miłym wspomnieniem

Wakacje i sezon urlopowy tuż przed nami, w związku z czym policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i unikanie zagrożeń podczas wypoczynku. Jest to także czas intensywnych zajęć związanych z rolnictwem, dlatego funkcjonariusze przypominają także o zachowaniu szczególnych środków ostrożności podczas prac polowych. Bez względu na okoliczności, w jakich spędzimy letnie miesiące, zatroszczmy się o bezpieczeństwo nasze i innych.

W związku z tym, że wakacje to czas, w którym najczęściej podróżujemy, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, by nasz wyjazd przebiegł bezpiecznie. Już na etapie planowania wyprawy warto sprawdzić obiekty oferujące wypoczynek. Zweryfikujmy, czy atrakcyjne oferty nie są próbą oszustwa, zapoznajmy się z opiniami innych osób bądź ustalmy czy rzeczywiście dany podmiot figuruje w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta.

Zanim wybierzemy się w podróż sprawdźmy stan techniczny naszego auta. Zwróćmy uwagę na obowiązkowe wyposażenie pojazdu tj. trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Postarajmy się także ruszyć w trasę wypoczęci, a podczas drogi zaplanować sobie przerwy.

Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu przed wyjazdem. Zamknijmy okna, drzwi, zakręćmy zawory z wodą i gazem. Poprośmy sąsiada lub członka rodziny, by co jakiś czas zwracał uwagę na nasze lokum i w razie potrzeby informował o sytuacji. Unikajmy także rozgłaszania w mediach społecznościowych informacji o naszym wyjeździe. W ten sposób utrudnimy złodziejom zdobycie wiadomości na nasz temat.  

Jeśli lipiec i sierpień to dla nas miesiące intensywnej pracy związanej z rolnictwem, zadbajmy szczególnie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Pamiętajmy, że niebezpieczne zajęcia nie są odpowiednie dla nich. Nawet podczas zabawy dzieci powinny przebywać z dala od maszyn rolniczych i być pod stałą opieką dorosłych.

 Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych pociech. Warto przypomnieć najmłodszym numery alarmowe oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach, czy kontaktach z nieznajomymi. Natomiast starsze dzieci ostrzegajmy przed udostępnianiem w sieci swoich danych i zdjęć, a także zalećmy ostrożność w nawiązywaniu nowych znajomości w sieci.

 


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu