Architektura energii Włocławka

Nowy Włocławek

Autorem koncepcji architektonicznej jest włoski architekt Simone Bernocchi, właściciel Pracowni Simonebernocchi Architektura And Design.

Ten znakomity architekt młodego pokolenia, gruntownie wykształcony w renomowanych uczelniach architektonicznych w Mediolanie i Hamburgu, wypracował własny, rozpoznawalny styl charakteryzujący się umiejętnym i wysmakowanym łączeniem tradycji z nowoczesnością.

Jego zamysł idealnie wkomponowuje się więc w filozofię przyświecającą ogólnemu konceptowi Rodzinnego Centrum Wiedzy i Rozrywki Nowa Energia. Koncepcja zakłada zbudowanie centrum na działce o powierzchni 1-go hektara. Całość składać się będzie z pięciu budynków umiejscowionych na obwodzie działki, połączonych ze sobą łącznikami, tak by tworzyć zespół wspólnych brył, nie oderwanych od siebie. Projekt to wyważone połączenie nowoczesnych trendów architektonicznych z tradycją budownictwa przemysłowego XIX wieku, czyli czasów rozkwitu przemysłu włocławskiego. Wiodący budynek znajdujący się od strony ulicy Płockiej będzie miał elewację z czerwonej cegły, tzw. berlinki. Do tego stylu odwoływać się będzie również moduł po drugiej stronie działki, bezpośrednio wzorowany na budynkach dawnej włocławskiej Celulozy. Ilość tzw. PUM, czyli powierzchni metrów użytkowych, wynosić będzie ok. 8000. Koncepcja przewiduje 100 miejsc parkingowych podziemnych oraz parkingi umiejscowione wzdłuż płotu od strony ul. Leonarda Teligi.

Architekci zadbali, by w Centrum znalazły się wszystkie niezbędne funkcje dla tego typu obiektów o najwyższym standardzie: część administracyjna, muzealna, rozrywkowa, gastronomiczna, sanitarna, edukacyjna, konferencyjna itp. Szczegółowe informacje znajdują się w Koncepcji Architektonicznej będącej załącznikiem do tego opracowania.


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu