1,4 mln zarejestrowanych osób i 5 tys. szans na życie dzięki

Dawcom szpiku z Polski. Fundacja DKMS podsumowuje....

Liczba zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych w Polsce systematycznie wzrasta. Od czasu, gdy w 2008r. Fundacja DKMS rozpoczynała funkcjonowanie w naszym kraju, w bazie Dawców było zarejestrowanych niespełna 35 tys. osób. Obecnie ich łączna liczba przekracza już 1,5 mln, z czego w Fundacji DKMS jest ich ponad 1,4 mln! Trudno wyobrazić sobie lepszy prezent na dziesięciolecie działalności w Polsce.

Już niebawem minie 10 lat od kiedy Fundacja DKMS zaczęła działać w Polsce jako niezależna Organizacja Pożytku Publicznego, posiadająca status Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Prowadząc działania w zakresie rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku, wspiera osoby chorujące na nowotwory krwi i inne choroby układu krwionośnego.

Coraz więcej Dawców, coraz więcej przeszczepień

Dzięki wzrostowi liczby zarejestrowanych Dawców szpiku, z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba wykonywanych transplantacji od polskich Dawców. W 2007r. 17% polskich pacjentów otrzymało szpik bądź komórki macierzyste od Dawcy z Polski, zaś 83% od Dawcy zagranicznego, podczas gdy w 2017r. – już 61% polskich pacjentów miało Dawcę z Polski, a jedynie 39% z zagranicy. Systematycznie zwiększa się też liczba przeszczepień wykonywanych od Dawców niespokrewnionych z naszego kraju: w 2007r. wykonano 148 takich zabiegów, w 2017r. było ich blisko 3 razy więcej (421 zabiegów). Te liczby i statystyki świadczą o jednym: coraz więcej osób może – dzięki przeszczepieniu szpiku od niespokrewnionego Dawcy – otrzymać szansę na życie. A takiej pomocy potrzebować może każdy z nas, bo białaczkę i inne nowotwory krwi diagnozuje się co godzinę w Polsce i co 35 sekund na świecie. Jak mówi Anna, jedna z Pacjentek korzystających ze wsparcia Fundacji DKMS: – Choroba nie wybiera. Dziś ja potrzebuję pomocy, jutro to możesz być Ty.

2. miejsce w Europie, 4. na świecie

Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych Dawców. W sierpniu 2018r. zajmowaliśmy 2. miejsce, z ponad 1,5 mln zarejestrowanymi potencjalnymi Dawcami szpiku. Wyprzedzili nas tylko sąsiedzi zza zachodniej granicy – w niemieckiej bazie znajduje się ponad 8,1 mln zarejestrowanych Dawców! W statystykach światowych także plasujemy się wysoko – tuż za Amerykanami, Niemcami i Brazylijczykami. Systematycznie wzrasta liczba osób, które każdego roku decydują się na zostanie potencjalnym Dawcą szpiku. Aktualnie w ciągu roku ponad 7 razy więcej osób rejestruje się   jako Dawcy, w porównaniu do pierwszych lat działalności Fundacji DKMS w Polsce. W 2009r.  do bazy Fundacji DKMS dołączyło 29,5 tys. osób, a przez cały 2017r.   ponad 213 tys. Imponujący jest również wzrost liczby Dawców faktycznych: z 4 w 2009r. do 1111 osób, które oddało szpik w 2017r. W ciągu ostatnich 10 lat wykonano łącznie ponad 5,8 tys. przeszczepień szpiku od polskich Dawców. Jak pokazują badania IQS dla Fundacji DKMS „Dawstwo szpiku kostnego – motywacje i bariery”, osoby zostające Dawcami chcą nieść pomoc i wiedzą, że ten niewielki wysiłek z ich strony może uratować czyjeś życie. – Tylko tyle? Czy tylko tyle wystarczy, aby przeciwstawić się śmierci? Dobre chęci, chwila czasu poświęcona dla innej osoby? – pyta retorycznie Paweł, Dawca faktyczny. – Z mojej strony nic wielkiego, a ze strony Biorcy…   pomyślcie sami – dodaje Paulina, która zarejestrowała się jako Dawca i oddała szpik osobie potrzebującej pomocy. A Celina, również Dawczyni faktyczna, celnie puentuje: – Świadomość, że ktoś żyje dzięki Tobie, jest po prostu bezcenna.

Mocno pomocni Wolontariusze

Rzesza pomocnych osób jest ogromna, także jeśli chodzi o grono Wolontariuszy wspierających Fundację – łącznie, w latach 2009 – 2018r. było ich ponad 60 tys. Dzięki ich zaangażowaniu i entuzjazmowi, udało się zrealizować ponad 11 tys. akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, tzw. Dni Dawcy. Z każdym kolejnym rokiem jest ich więcej. W 2009r. odbyły się 53 Dni Dawcy, w 2017r. aż 2075.

Projekty specjalne

W Fundacji DKMS toczy się wiele ciekawych projektów. HELPERS' GENERATION to ogólnopolska akcja studencka zainicjowana w 2013r., skupiona wokół misji pomocy chorym na nowotwory krwi. Dotychczas w jej ramach przeprowadzono 989 akcji rejestracji i zarejestrowano 108 349 potencjalnych Dawców szpiku. Z tej grupy już 580 osób miało okazję podzielić się cząstką siebie z chorym na nowotwór krwi i dać mu szansę na życie. Projekt #KOMÓRKOMANIA, adresowany do uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, został zapoczątkowany w 2016r. Zakłada prowadzenie działań edukacyjno – informacyjnych na temat idei dawstwa szpiku oraz organizację akcji rejestracyjnych. Do tej pory w szkołach zorganizowano już 977 akcji i zarejestrowano 29 580 potencjalnych Dawców szpiku, z czego 58 osób realnie dało szansę na nowe życie swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Najmłodszy stażem projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”, powołany do życia w 2017r., za główny cel stawia sobie rzetelną edukację społeczeństwa na temat dawstwa, obalanie mitów z nim związanych, dostarczanie wiedzy dla osób gotowych zarejestrować się jako potencjalni Dawcy oraz podtrzymywanie w gotowości Dawców już zarejestrowanych. W ramach kampanii powstała zakładka na stronie Fundacji, która jest sukcesywnie rozszerzana o kolejne artykuły edukacyjne (www.dkms.pl/naszpikuj-sie-wiedza).

Odkąd Fundacja DKMS rozpoczęła swoją działalność w Polsce, nasza misja jest wciąż taka sama - znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Realizujemy ją na wiele sposobów: prowadzimy akcje rejestracyjne, uczestniczymy w wydarzeniach międzynarodowych, jak np. Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day) oraz krajowych, jak Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W 2008 roku połowa Pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku nie znajdowała zgodnego genetycznie Dawcy, a dziś, dzięki znaczącemu wzrostowi liczby potencjalnych Dawców szpiku, 80% Pacjentów znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”. Cieszymy się jako Fundacja, że mamy w tym swój udział. Dziesięciolecie to naturalna okazja do podsumowań. Najważniejsze wydają mi się jednak nie same liczby, a płynący z nich wniosek, że nas – Polaków – cechuje niezwykła gotowość do niesienia pomocy. Właśnie dzięki tej empatii i zaangażowaniu Dawców, możemy pomagać kolejnym Pacjentom potrzebującym przeszczepienia szpiku. Mam gorącą nadzieję, że kolejne lata działalności Fundacji DKMS sprawią, że jeszcze więcej Pacjentów otrzyma szansę na nowe życie.

Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS

10-lecie Fundacji DKMS / infografika

10-lecie Fundacji DKMS / infografika

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1 401 346  (wrzesień 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 5 802 (wrzesień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. We wszystkich bazach DKMS zarejestrowanych jest 8,5 mln potencjalnych Dawców. Aby zostać potencjalnym Dawcą szpiku, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy Szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.


Autor: Mariusz Kowalewicz
menu
menu