Wieża. Jasny dzień” w reżyserii Jagody Szelc

DKF Ósemka zaprasza

DKF Ósemka zaprasza na, uznawany za jeden z najciekawszych debiutów reżyserskich w polskim kinie ostatnich lat, film „Wieża. Jasny dzień” w reżyserii Jagody Szelc.

Światowa premiera odbyła się na ubiegłorocznym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie filmu zdobył nagrody: za Debiut Reżyserski, za Najlepszy Scenariusz oraz Nagrodę Onetu „Odkrycie festiwalu” dla Jagody Szelc.

Młoda reżyserka okazała się być objawieniem polskiej kinematografii, a jej spojrzenie na film, świeże, zaskakujące i intrygujące. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, obraz znalazł się wśród 44 tytułów z całego świata w sekcji, prezentującej filmy łączące sztukę i filmy awangardowe, prace eksperymentalne i polityczne reportaże.

„Wieża. Jasny dzień” wymyka się gatunkowym klasyfikacjom. Jest opowieścią o spotkaniu po latach i próbie odbudowania siostrzanej relacji. Do Muli, mieszkającej w wiejskim domu z mężem i chorą matką, przyjeżdża jej młodsza siostra Kaja, która zniknęła sześć lat temu. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja - biologiczna matka Niny - chce odebrać jej dziecko. Z dnia na dzień zachowanie Kai wydaje się dla rodziny coraz bardziej dziwne. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wokół dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja zdecydowała się wrócić.

Film dowodzi nieskrępowanej wyobraźni i wielkich artystycznych ambicji Jagody Szelc. Reżyserka snuje opowieść o kondycji ludzkiej, jej „metafizycznej depresji” i pokazuje świat, w którym doszło do zakwestionowania schematów i zmian istniejącego porządku – świat w obliczu apokalipsy, która może być początkiem nowej, lepszej rzeczywistości.

Zapraszam do Multikina, na poniedziałkowy seans o godz. 19:00. Bilety w cenie 14 zł do nabycia przed filmem.

Pozdrawiam

Iza Trojanowska

DKF Ósemka

 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja