DKF Ósemka zaprasza na „Boski porządek” - film inspirowany faktami, opowiadający o drodze Szwajcarek do uzyskania pełni swobód obywatelskich.

Seans w poniedziałek, 16.04.2018 r., o godz. 19:00, w Multikinie.

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegają również ze stuleciem praw kobiet w Polsce.

W 1918 roku obywatelstwo kobiet nie było jeszcze w Europie rzeczą ani powszechną, ani oczywistą. 28 listopada 1918 r., Józef Piłsudski podpisał tymczasowy dekret o przyznaniu Polkom praw wyborczych. W roku następnym, kobiety po raz pierwszy poszły do urn i trafiły też na listy wyborcze (z reguły na najniższe miejsca). Do sejmu dostało się ich niespełna 2 proc.

W przypadku Szwajcarii, w której historia demokracji w sięga XIII, kiedy to odbyły się pierwsze głosowania, Szwajcarki pełne prawa wyborcze uzyskały dopiero w… 1971 roku. Przez wiele lat mężczyźni konsekwentnie (i zgodnie z prawem) odmawiali Szwajcarkom możliwości głosowania. Wszystko zmieniło się dopiero na początku lat 70. XX wieku. I właśnie o tym czasie i zmianach, które nastąpiły opowiada „Boski porządek". Główną bohaterką jest młoda gospodyni domowa Nora, cicha, skromna kobieta, żyjąca z mężem i dwójką synów w małym, odciętym od świata, skrytym w górach miasteczku w Szwajcarii, w którym od setek lat nic się nie zmieniło. Nie angażuje się aktywnie w politykę, bo na szwajcarskiej prowincji, mało kto odczuwa skutki europejskich gigantycznych wstrząsów społecznych , które zostały wywołane wydarzeniami z maja 1968 r., związanymi z falą rewolucji obyczajowej, demonstracjami studenckimi i walką o prawa obywatelskie. Nora nawet nie przeczuwa, że jej życie ulegnie radykalnej zmianie i z kury domowej stanie się feministyczną aktywistką, doprowadzając do przyznania kobietom praw wyborczych.

Film był bardzo dobrze przyjęty na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Toronto, zdobył nagrodę na Festiwalu w Tribece oraz był szwajcarskim kandydatem do Oscara.

Zapraszam na film będący lekką, komediową opowieścią o dojrzewaniu do równości, społecznej odpowiedzialności i świadomej seksualności.

Bilety w cenie 14 zł do nabycia przed filmem.

 

Pozdrawiam

Iza Trojanowska

DKF Ósemka

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja