Autobiografia. Michał Träger. Malarstwo

Dzisiejsze zaproszenie do Nieszawy (07.03.18)

W Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, dnia 7 kwietnia 2018 r., o godz. 17.00, nastąpi otwarcie wystawy malarstwa olejnego toruńskiego artysty malarza i prof. UMK w Toruniu. Wystawa potrwa do 1 lipca b.r.

 

Michał Träger – artysta malarz, profesor UMK w Toruniu

Urodził się w 1953 r.  w Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w latach 1972–1977. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego.

W 1977r. został zatrudniony w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu. Prowadzi ćwiczenia z rysunku, technik rysunkowych i malarstwa w technikach wodnych i pastelu. Uprawia malarstwo i rysunek. Wystawia od 1977 r.

Działalność artystyczna: ogółem 27 wystaw indywidualnych, udział w 17 wystawach ogólnopolskich malarstwa (konkursy na obraz), 5 konkursach międzynarodowych, w 24 wystawach zbiorowych i środowiskowych, jego prace były na 7 prezentacjach zagranicznych.

 

Motto

Sztuka jest pozorem, który przetwarza realność. Jest złudzeniem – fikcją, bo nie istnieje obiektywnie. Zmienia realny porządek świata. Dzięki swej formie, wyobcowuje się z rzeczywistości. Jej pierwotnym źródłem jest pamięć. Obraz nie jest dekoracją ani powtórzeniem, ale jest inną rzeczywistością – nierzeczywistością. Twórca jest czymś innym niż dzieło, które nie jest jego biografią a odrębnym bytem. Prawda dzieła nie wynika z jego zgodności z faktami zewnętrznymi, ale zawiera się w nim samym. Sztuka istnieje dzięki formie. Dla artysty forma jest treścią dzieła.

 

Zobacz także

Zablokowana "stara jedynka"
Łączna wartość przebudowy i modernizacji dróg w regionie to 66,5 mln zł
„ Z ANWILEM PRZEZ ŚWIAT"
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja