„The Florida Project” w reżyserii Seana Bakera

Kolejna propozycja filmowa DKF Ósemka

„The Florida Project” w reżyserii Seana Bakera to kolejna propozycja filmowa DKF Ósemka. To pełna niesamowitej energii zachwycająca i wzruszająca historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie - Disneylandu.

Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza Magic Castle, wściekle liliowy budynek z zewnątrz przypominający pałac z bajki. Ale w pokojach, które można wynająć na godziny, raczej nie spotka się księżniczki. Mieszkają tu za to rozmaici dziwacy, życiowi przegrani i ledwo zarabiające najniższą krajową sprzątaczki. Nie zważając na wszystko inne, Moonee, niczym odkrywca z przygodowej powieści, każdego dnia przemierza okolice i razem z kolegami odkrywa tajemnice niezwykłego miejsca, w których przyszło im żyć. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie musi podejmować jej mama, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

Sean Baker udowadnia, że kino społecznie zaangażowane nie musi być trudne ani depresyjne.

Film buzuje energią dzięki niesamowitym aktorom. Bria Vinaite, znaleziona przez reżysera na Instagramie i sześcioletnia Brooklynn Prince to prawdziwe odkrycia ostatnich lat. Willem Dafoe w roli menedżera motelu to szczere złoto. Równie mocno co aktorzy, zachwyca warstwa wizualna. Sean Baker wspólnie z operatorem Alexisem Zabem sięgnęli po klasyczną taśmę filmową 35 mm. Zdjęcia mają fenomenalną głębię, intrygują bogactwem planów i paletą kolorystyczną. Niczym powieść obrazkowa budują narrację, która pomaga prowadzić widza przez świat najsłodszych dziecięcych snów i marzeń.

Zdaniem wielu krytyków "The Florida Project” to bez wątpienia film, który trzeba obejrzeć. Kino społeczne, słuchające głosu codzienności ludzi żyjących na obrzeżach społeczeństwa i jednocześnie wspaniałe i zachwycające wizualnie, w którym jest w nim wszystko: fantastyczni bohaterowie, dużo wzruszeń, odrobina humoru i morze społecznej wrażliwości i empatii.

 

DKF Ósemka zaprasza do Multikina, w poniedziałek, 9.04.2018 roku, o godz. 19:00. Bilety w cenie 14 zł do nabycia przed seansem.

 

Pozdrawiam

Iza Trojanowska

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja