"Po tamtej stronie" w DKF Ósemka

Palący temat kryzysu uchodźczego

DKF Ósemka zaprasza na ostatni film Akiego Kaurismäkiego, kultowego fińskiego reżysera, snującego od lat opowieści o zwyczajnych ludziach i kondycji europejskiego społeczeństwa.

 

 

Po tamtej stronie” to komediodramat o przyjaźni restauratora z Helsinek i uciekiniera z Aleppo. Khaled trafił do Finlandii w poszukiwaniu swojej siostry. Wikström, chcąc zmienić swoje życie, sprzedał dotychczasowy biznes i kupuje upadającą restaurację wraz z personelem. Ich drogi się przecięły. I choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób.

Kaurismäki podejmuje w swoim filmie palący temat kryzysu uchodźczego. W czasach wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu, obraz Kaurismäkiego jest po prostu niezbędnym głosem rozsądku. Mówi o potrzebie posiadania dobrego serca i zwykłej chęci pomocy. W jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku. Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Zapraszam na film ciepły, chwilami zabawny i wzruszający, z bardzo prostym przesłaniem: bądźmy wobec innych życzliwi i empatyczni. Tylko tyle i aż tyle.

Bilety w cenie 12 zł do nabycia przed seansem.

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja