W nadchodzącym tygodniu DKF Ósemka zaprasza na dwa filmowe portrety.

„Niemiecki życiorys”

We wtorek, 9.01.2018 roku, o godz. 19:00, w Multikinie, w ramach Akademii Dokumentalnej będzie można zobaczyć „Niemiecki życiorys” będący kameralnym portretem Brunhilde Pomsel, która w czasie II wojny światowej była sekretarką jednego z najwyżej postawionych nazistów, Josepha Goebbelsa.

70 lat po klęsce nazistowskich Niemiec w II wojnie światowej Brunhilda Pomsel zgodziła się opowiedzieć o swoim życiu przed kamerą. Chciała zostawić po sobie jakiś ślad i, jak twierdzi, przestrzec kolejne pokolenia przed niebezpieczeństwami dyktatury.

Twórcy filmu oddali jej głos, wybierając najbardziej minimalistyczne medium: czarno-biały obraz, zbliżenie twarzy, bez tła, dekoracji i bez dźwięków z offu. Na widza oddziałuje słowo mówione, tekst i obraz. Pomsel opowiada o początkach swojej kariery zawodowej, przyjaźniach, związku i trudach codzienności. Wspomina o w zasadzie bezrefleksyjnym zapisaniu się do Partii: jedynie po to, aby otworzyć sobie drzwi do awansu zawodowego. Opowiada o zwykłym banalnym życiu determinowanym podstawowymi instynktami, unikaniem bólu, konformizmem, lękiem, potrzebą bezpieczeństwa, obojętnością wobec polityki czy spraw, na które wydawałoby się nie mamy żadnego wpływu, sprowadzona do „wypełniania jedynie swoich obowiązków, nie zdając sobie sprawy z tego, co dzieje się naprawdę”. Dopiero upadek systemu uzmysłowił jej, w czym brała bezpośredni udział. Pomsel mówi o „głębokim moralnym śnie, w jaki zdawał się zapaść cały naród niemiecki po dojściu Hitlera do władzy”.

Opowieść Pomsel prowokuje do wielu refleksji. A film uzmysławia, czym była dominująca wówczas ideologia i jak potężne mechanizmy manipulacji stanowiły jej trzon. To wstrząsająca lekcja historii i tolerancji.

Seanse Akademii Dokumentalnej sfinansowane są z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka i są bezpłatne. 

A w czwartek, 11.01.2018 r., o godz. 19:00, zapraszam do Multikina na pierwszy tegoroczny seans DKF-owy.

Będzie to filmowy jest portret kobiety walczącej o swoją godność, czyli „Fantastyczna kobieta” w reżyserii Sebastiana Lelio.

Skromy, kameralny dramat, subtelna opowieść o żałobie i o prawie bycia sobą – historia uniwersalna. On ma około 60 lat, ona, Marina  jest od niego dużo młodsza. Są parą od kilku miesięcy. Spędzają razem romantyczny wieczór, podczas którego on wręcza jej urodzinową niespodziankę, wspólną romantyczną wycieczkę. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, ale mino niezwłocznej pomocy, mężczyzna umiera. Marina nie będzie mogła jednak zorganizować partnerowi pogrzebu, ani odpowiedni się z nim pożegnać. Rodzina mężczyzny odrzuca jego nową miłość. Marina musi walczyć o upodmiotowienie, kiedy wszyscy wokół traktują ją jako podejrzaną, wykluczoną i inną.

Reżyser wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę. Zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” czy „Glorii”) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: zmysłową, wrażliwą, ale też upartą i szorstką, jest ofiarą, ale też potrafi walczyć. Jest tajemnicą nie dającą się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

„Fantastyczna kobieta” była wydarzeniem ubiegłorocznego Berlinale, gdzie przyniosła chilijskiemu reżyserowi zasłużonego Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce queerowej. Film jest również chilijskim kandydatem do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

 

 

 

Zobacz także

Bilety w cenie 14 zł będzie można kupić przed seansem
„The Place”
Zapraszam na film "Marlina: zbrodnia w czterech aktach"
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja