DKF Ósemka zaprasza na kolejny seans filmowej Akademii Dokumentalnej

Zapraszam yna film do Multikina, 21.11.2017 r., o godz. 19:00. Wstęp bezpłatny.

We wtorek, 21.11.2017 r., pokażemy film „Darmowy lancz” w reżyserii Christiana Toda, podejmujący temat „bezwarunkowego dochodu podstawowego” (BDP).

Bezwarunkowy dochód podstawowy to stały dochód, który otrzymuje od państwa każdy, bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Idea BDP jest w ostatnich latach coraz częściej poruszanym tematem w debatach na temat kryzysu kapitalizmu, reformy systemów redystrybucji i przyszłości światowej gospodarki.Dochód podstawowy pojawiał się również w kontekście dyskusji na temat prekariatu, niestabilności na rynku pracy, i „umów śmieciowych”. Zwolennicy tej idei upatrują w niej szansy na ograniczenie ubóstwa oraz likwidację przymusu pracy, co zwiększyć ma nadzieje na samorozwój i zapewnić bezpieczeństwo socjalne. Przeciwnicy zwracają uwagę na wysokie koszty ekonomiczne wdrożenia BDP i ryzyko narastającego zniechęcenia obywateli do pracy. Wprowadzenie BDP w życie przestaje być jednak utopijną wizją. Na próbę to rozwiązanie wprowadzono w Finlandii i w kilku miastach holenderskich.

Reżyser filmu, Christian Tod i zaproszeni przez niego eksperci przekonują, że wobec rosnących nierówności społecznych, robotyzacji i automatyzacji pracy, wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego może przynieść korzyści zarówno poszczególnym osobom jak i całym społecznościom.

Seanse Akademii Dokumentalnej realizowane są z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja