Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia

801 108 108

O tym dniu przypomina włocławski Sanepid, informując jednocześnie, że według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na świecie około 7 mln ludzi umiera z powodu czynnego i biernego palenia tytoniu.

Problem palenia tytoniu również w Polsce jest wciąż aktualny. Codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna (31%) oraz co piąta kobieta (18%) (badanie GIS i TNS, 2015r.). Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli, palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Bez względu na wiek, rzucenie palenia zawsze się opłaca. Już po kilku tygodniach poprawia się funkcjonowanie płuc i układu krążenia, a po roku o połowę spada ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka palacza. W trakcie dalszych lat organizm byłego palacza regeneruje się i po 10-15 latach od zaprzestania palenia ryzyko zachorowania na raka płuc czy zawał będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła. Warto zastanowić się również nad skutkami ekonomicznymi nałogu tytoniowego.

Pomocy w rzucaniu palenia udzielają poradnie zajmujące się profilaktyką i terapią uzależnienia od tytoniu oraz lekarze rodzinni. Osoby uzależnione mogą również skorzystać z pomocy udzielanej przez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym: 801 108 108. Funkcjonuje również strona: www.jakrzucicpalenie.pl

 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja