Problem Włocławka z przyciągnięciem inwestrów

Włocławek nie ma szczęścia do rządzących

Ani prezydenci, ani radni wszelkich kadencji, nic nie wnieśli w rozwój Włocławka.

Od lat bezrobocie utrzymuje się na niezmiennym poziomie 20% i więcej. Gdyby zadać najprostsze z najprostszych pytań - "co pan, pani zrobił dla Włocławka, czym przyczynił się do rozwoju Włocławka ?"to odpowiedź byłaby tylko jedna, NIC! W jednym z artykułów poświęconym Włocławkowi pisałem m.in ile firm padło po 1990 roku, ilu mieszkańców wyprowadziło się w poszukiwaniu pracy. Dziś chcialbym wrócić do tematu rozwoju stolicy Kujaw, a w zasadzie braku tegoż rozwoju.

Włocławek jest podajże jednym miastem w Polsce, który ma takie usytuowanie. Leży przy głównej trasie szybkiego ruchu łączącej południe z północą kraju. "Droga krajowa nr 91 – droga krajowa klasy GP, łącząca GdańskToruńŁódźPiotrków TrybunalskiRadomsko oraz Częstochowę. Przebiega przez województwapomorskiekujawsko-pomorskiełódzkie i śląskie. Przed wybudowaniem autostrady A1 oznaczona numerem 1 i stąd przez kierowców bywa nazywana starą jedynką". Włocławek to miasto leżące przy głównej autostradzie A1 w Polsce. Wreszcie to miasto leżące nad Zalewem Włocławskim, najwięszym tego typu zbiornikem w kraju. Położenia zazdrości nam pół Polski, wiele krajów europejskich. Od lat Włocławek prosi się o dobrego gospodarza, który podejmie stanowcze kroki by postawić na rozkwit miasta leżącego w sercu Polski. A że tak się nie stało do dziś, to wniosek można wysnuąć tylko jeden. Władza na szczeblu prezydenckim, czy też bycie radnym, to tylko praca na własny rachunek. 

Andrzej Pałucki  - (prezydentura w latach 2006 - 2014)

Poprzednik A.T. Pałuckiego, prezydent Władysław Skrzypek, zapoczątkował  rozwój włocławskiej strefy ekonomicznej zwanej także strefą gospodarczą. W 2007 roku rozpoczęła się inwestycja, która kosztowała ponad 33 mln. zł. Budowa strefy trwała ponad 5 lat i jak do tej pory, w strefie ekonomicznej zlokalizowanej za fabryką Anwilu, znalazła swoje miejsce tylko jedna firma. Przez 5 lat trwały poszukiwania chętnych do zainwestowania we włocławskiej strefie gospodarczej. I choć chętnych było wielu, to nie znalazł się żaden inwestor, który postawił by kropkę nad "i". 

Brzeska strefa ekonomiczna.

" Sądzę, że za okoła 3 lata Gmina Brześć Kujawski będzie w 10 najbogatszych gmin w Polsce" - powiedział Radiu eMKa Starosta Powiatu Włocławskiego Kazimierz Kaca.

Z informacji, do których dotarło Radio eMKa, w styczniu 2018 roku w brzeskiej strefie zostanie wbity pierwszy szpadel pod kolejną inwestycję. Inwestor z branży dziewiarskiej postawił na gminę Brześć Kujawski ponieważ nie mógł się dogadać z władzami Włocławka. Inwestor potrzebował 28 hektarów, których nie dostał we włocławskiej strefie ekonomicznej. Ale nie tylko brak terenów jest głównym powodem, przez który wiele firm nie chce przyjąć oferty włocławskiego ratusza. By odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy cofnąć się do roku 2007. Przez zaniechanie i blędy w projektowaniu włocławskiej strefy ekonomicznej inwestorzy nie chcą wydawać swoich pieniędzy. Główne problemy to brak łączności światłowodowej oraz dojazd. Droga łącząca ze strefą jest wąska i zdewastowana (Krzywa Góra). A jedyna przeprawa mostowa (no może raczej kładkowa) może udźwignąć tylko 20 ton. Dziś standardem jest udźwig 40 ton a ciężaru przebudowy nie chce wziąć na siebie skarbnik Włocławka Janina Radzikowska. Z resztą nie tylko ona. Sprawą powinni zająć się i prezydent Wojtkowski, i radni. Ale oni mają inne cele, które można okreśłić jednym stwierdzeniem, własne interesy. To właśnie dlatego Włocławek traci kolejne miejsca pracy.   

Gmina Brześć Kujawski rozpoczęłą inwestowanie w swoją strefę 12 lat temu. Włocławek prawie tyle samo. Dziś obie te miejscowości dzieli przepaść w rozwoju. Władze Włocławka nie inwestują w nic. Ani w turystykę, bo przy rozwoju Gminy Brześć Kujawski to jak znalazł, ani w przemysł, ani w nic. Ten stan rzeczy trwa od 1990 roku. A przecież jedną decyzją Włocławek mógłby stać się jednym wielkim placem budowy. 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja