Sezon grzewczy w pełni

Jest cieplej w mieszkaniach

Strażacy ostrzegają przed czadem Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Z tego względu wszystkie urządzenia, w których następuje spalanie gazu lub innych paliw podczas ich pracy (np. piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń) mogą w niesprzyjających warunkach być źródłem tlenku węgla.

Najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej (tzw. terma gazowa czy junkers) oraz podczas dogrzewania sypialni różnego rodzaju piecykami. Zatrucie tlenkiem węgla związane jest z faktem, że łączy się on z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, tworząc tzw. karboksyhemoglobinę, przez co blokuje rozprowadzanie tlenu w organizmie przez krew. Niebezpieczeństwo zaczadzenia związane jest również z tym, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

Jak uniknąć zaczadzenia.

 

Nie wolno bagatelizować objawów, takich jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania. Objawy te mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji trzeba natychmiast przewietrzyć mieszkanie, wyjść na zewnątrz, zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwać straż pożarną i zasięgnąć porady lekarskiej.

 

Bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie kontroli technicznych, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych. Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, należy użytkować zgodnie z instrukcją producenta.

 

W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, trzeba sprawdzić poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej.

 

Więcej ważnych informacji na ten temat: http://www.kmpsp.wloclawek.pl/index.php/pl/ostrzezenia-i-porady

 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja