Włocławski most ma 80 lat Dziś przypada 80. rocznica oddania do użytku mostu stalowego im. Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza

Most jak most. Włocławkowi brakuje jeszcze jednej przeprawy

Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza we Włocławku – kratownicowy most stalowy na Wiśle, łączący Śródmieście z Zawiślem. Jest położony 4 km w dół rzeki od mostu na zaporze we Włocławku i 45 km w górę rzeki od mostu autostradowego im. Armii Krajowej w Toruniu.

Most mierzy 620 metrów długości i 9 metrów szerokości. W czasie II wojny światowej niszczony i odbudowywany, po wojnie został odbudowany ponownie w 1948 roku. Ostatni gruntowny remont przeszedł w roku 2008, w 2009 zainstalowano na nim zielono-bursztynową iluminację zbudowaną na bazie opraw LED.

Most nosi swoją nazwę na cześć Edwarda Śmigłego-Rydza, jednego z honorowych obywateli Włocławka, który 25 września 1937 roku uroczyście przeciął wstęgę i otworzył most.

Warto dodać, że nie była to pierwsza przeprawa mostowa na rzece Wiśle we Włocławku. Wcześniej, na wprost ulicy Gdańskiej, funkcjonował wzniesiony w 1865 r. drewniany most łyżwowy (zniszczony w trakcie I wojny światowej), niemiecki most drewniany (zniszczony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej) oraz polski most drewniany.

 

Zobacz także

Podróż z jednośladami
W tym gronie także powiat włocławski
„Przez życie bez uzależnień”
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja