Fundacja Anwil dla Włocławka zaprasza na seans filmowy

Na film zapraszamy do Multikina, o godz. 19:00. Wstęp wolny

We wtorek, 26 września będzie można obejrzeć film, który Jury prestiżowego festiwalu filmów dokumentalnych w Amsterdamie jednogłośnie uznało, „najważniejszym filmem o uchodźcach w 2016 roku”. „Obcy w raju” w reż. Guido Hendrikxa opowiada o zderzeniu marzeń z rzeczywistością, rozprawia się z mitem cudownej Europy, gdzie dla każdego czeka szansa na lepsze jutro.

Akcja filmu rozgrywa się w ośrodku asymilacyjnym dla uchodźców na Sycylii. Świeżo przybyli uciekinierzy z krajów Afryki i Azji trafiają pod opiekę osobliwego nauczyciela, który z jednej strony serdecznie wita ich, doceniając ich odwagę i trud włożony w przetrwanie podczas niebezpiecznej podróży, by za chwilę wyłożyć „kawę na ławę”, uświadamiając im, że ich sen o dobrotliwej Europie nie ma szans na spełnienie.

Film balansuje na granicy dokumentu i fikcji. Przedstawione w filmie rozmowy między przedstawicielem Zachodu a imigrantami odzwierciedlają kierunki współczesnej debaty publicznej dotyczącej powinności Europy wobec osób pukających do naszych drzwi w nadziei na poprawę warunków życia.

 

Seanse Akademii Dokumentalnej finansowane są z grantu 3. Edycji Konkursu Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Pozdrawiam

Iza Trojanowska

DKF Ósemka

 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja