Wnuczek, funkcjonariusz, opieka społeczna - kto jeszcze?

Uważajmy, z kim rozmawiamy przez telefon lub kogo wpuszczamy do naszych domów,…

Oszuści wykorzystują różne formy dotarcia do osób starszych i próbują wyłudzić od nich pieniądze. Oprócz „niby” wnuczka czy funkcjonariusza sprawcy podszywają się również pod pracowników opieki społecznej.

Kilkakrotnie informowaliśmy o przypadkach, kiedy oszuści wykorzystywali dobre zamiary osób, do których się zwracali. Zazwyczaj scenariusz działania oszustów jest podobny- miałem wypadek samochodowy, potrzeba pomocy przy akcji funkcjonariuszy, czy możliwość uzyskania dofinansowania.

Na szczęście większa wiedza osób starszych, do których najczęściej dzwonią oszuści nie daje się takim próbom wyłudzenia pieniędzy. Cztery takie przypadki odnotowaliśmy we wtorek (29.08.17) na terenie Włocławka, gdzie pod legendą funkcjonariusza prowadzącego akcję przeciwko hakerom kont  osoby mają pomóc w złapaniu przestępców. W trzech prowadzonych sprawach oszust zakończył tylko na wstępnej rozmowie telefonicznej, natomiast w ostatnim przypadku poszkodowany po rozmowie wypłacił pieniądze, jednak ich nie przekazał. Jak policjanci ustalili, do małżeństwa zadzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza prowadzącego sprawę włamań na konta. Dzwoniący tłumaczył, że należy wypłacić pieniądze i przekazać jemu całą kwotę celem zabezpieczenia. 78-latek po pobraniu kilkudziesięciu tys. złotych miał pieniądze wyrzucić w krzaki, co zdziwiło zgłaszającego. Taka postawa pozwoliła na uratowanie swoich oszczędności przed utratą. W środę (30.08.17) po opowiedzeniu synowi całej historii mężczyzna zgłosił ten fakt na policję. Teraz włocławscy mundurowi ustalają dokładne okoliczności zdarzeń i poszukują sprawców.

Tym razem oszustom nie udało się. Pamiętaj jednak!!! Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie informuj rozmówców o swoim stanie finansowym. Zanim zdecydujesz się „pomóc” sprawdź, czy osoba za którą się podaje jest nią w rzeczywistości, czy opowiedziane zdarzenie polega na prawdzie. O swoich wątpliwościach poinformuj najbliższych, policję!

 


sierż. Tomasz Tomaszewski
Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Włocławku

Zobacz także

Ponad 220 tysięcy złotych.
. Po całej akcji właściciele podziękowali mundurowym za ich reakcję
Wniosek o sprawdzenie autokaru
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja