Z nich jak z arfy Dawida płyną wdzięczne tony

Organy w półmroku

 

   W piątek 11 sierpnia o godz. 21.00 w kościele farnym pw.  św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie odbędzie się „IX Organowy  Koncert przy Świecach”. Przy zabytkowych organach zasiądzie Andrzej Szadejko,  wirtuoz tego instrumentu, kolejny    uczeń  legendy polskiej organistyki prof. Joachima Grubicha, który wystąpił cztery  lata temu, i który go polecił.

Od 2012 r., krakowscy i warszawscy studenci profesora  spotykają się w Nieszawie. Zamiarem organizatorów  jest prezentacja podopiecznych   prof. Joachima Grubicha   i tym samym jego szkoły, i to z różnych lat działalności pedagogicznej mistrza.  Koncert zostanie nagrany, co zdarzy się po raz piąty w dziejach tej muzycznej imprezy. Materiał dźwiękowy posłuży  do wydania płyty. Wydarzeniu towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja temu miejsce i czas. Fara w Nieszawie to majestatyczny gotycki kościół z XV wieku.

Andrzej Szadejko  jest gdańskim kompozytorem, dyrygentem, organistą, organizatorem życia muzycznego. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce,  Europie, a także w USA. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów w kościele oo. franciszkanów pw. św. Trójcy w Gdańsku. Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego Goldberg Baroque  Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania gdańskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 15 wydawnictw płytowych. Autor audycji Organy Nieograne w Programie Drugim Polskiego Radia.

Organizatorem przedsięwzięcia jest nieszawska Parafia Rzymskokatolicka. Jest  ono współfinansowane ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  

 

                                                                                    Tekst i fot. Wanda Wasicka

 

 

Nz. 1. Fara w Nieszawie, miejsce corocznych Organowych  Koncertów przy Świecach

2. Przy nieszawskich zabytkowych organach

 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas

Realizacja