"Kraina oświeconych" w Akademii Dokumentalnej

"Kraina oświeconych" w Akademii Dokumentalnej

DKF Ósemka zaprasza na kolejny seans Akademii Dokumentalnej. Tym razem będzie to dokument „Kraina oświeconych”  - porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie, pokazana przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii.

Zobaczymy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pamiru. Poznamy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i ich narodu, a następnie o młodym Gholamie, który prowadzi dziki gang uzbrojonych kilkunastoletnich chłopców z plemienia Kuchi, którzy żyją w górach, całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli. Za opium, które dostają w ramach okupu od szmuglerów narkotyków, otrzymują od amerykańskich żołnierzy złom wojskowy. Gdy Gholam zastanawia się nad przyszłością gangu po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, inna szajka stara się utrzymać ścisłą kontrolę nad karawanami przemycającymi lapis lazuli przez płaskowyż Pamiru. Zobaczymy również bazę operacyjną bronioną przez amerykańskich i afgańskich żołnierzy próbujących zneutralizować postępy Talibów na peryferiach strefy Afganistanu kontrolowanej przez siły koalicyjne.

Film doskonale łączy fikcyjne i dokumentalne techniki narracyjne, choć gra dzieci w całości oparta jest na improwizacji. Jest przykładem oszałamiającego, sugestywnego, choć bardzo intymnego travelogue’a, ukazującego portret kraju i ludzi rozdartych wojną. Na uwagę zasługują zdjęcia autorstwa reżysera filmu, belgijskiego fotografa i filmowca Pietera-Jana De Pue, nagrodzone za najlepsze zdjęcia na festiwalu filmowym w Sundance.

Zapraszam do Multikina, we wtorek, 25. lipca, o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Akademia Dokumentalna we Włocławku jest finansowana z grantu 3-ciej Edycji Konkursu Fundacji ANWIL dla Włocławka.

 

 

Iza Trojanowska

                                                

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas

Realizacja