"Cmentarz wspaniałości" w DKF Ósemka

"Cmentarz wspaniałości" w DKF Ósemka

DKF Ósemka zaprasza, szczególnie miłośników slow cinema, na kolejny, czwartkowy seans filmowy - 13.04.2017 r., o godz. 19:00 pokażemy tajemniczą, wielowymiarową opowieść Apichatponga Weerasethakula - „Cmentarz wspaniałości”.

Film ten prezentowany był w ub. roku na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Apichatpong Weerasethakul to najsłynniejszy tajlandzki filmowiec, laureat Złotej Palmy z 2010 roku. Jego filmy są doskonale znane nie tylko światowej, ale też i „nowohoryzontowej” publiczności, m.in. za sprawą takich tytułów jak „Skrajne żądze” (3. NH), „Choroba tropikalna” (5. NH), „Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia” (11. NH) czy „Mekong Hotel” (12. NH). Jego najnowszy film – „Cmentarz wspaniałości” znalazł się w prestiżowej sekcji Un Certain Regard Festiwalu Cannes w 2015 roku. Apichatpong Weerasethakul w filmie tym powraca do swojej rodzinnej wioski, mieszając codzienność współczesnej Tajlandii z przeszłością, światem snu i nutą mistycyzmu.

Stacjonujący nad brzegiem Mekongu żołnierze zaczynają zapadać na dziwną chorobę, której objawem są osobliwe problemy ze snem. Jedna ze szpitalnych wolontariuszek nawiązuje kontakt z pogrążonym w śpiączce żołnierzem, który wkrótce odzyskuje świadomość. Reżyser, posługując się metaforami, opowiada o sytuacji w swoim kraju: o politycznej zawierusze, przemocy i wywołanym protestami paraliżu państwa. Powstał obraz niejednoznaczny i niepoddający się łatwym interpretacjom. Dzieło Weerasethakula jest także podróżą do lat dzieciństwa i przywołaniem przeszłości, której częścią sami staniemy się pewnego dnia.

Piękna, powolna opowieść o potrzebie bliskości i przekraczaniu granic - także między światami. Poetyckie i bardzo nastrojowe slow cinema w wydaniu azjatyckim.

Zapraszam na film.

Bilety w cenie 12 zł do nabycia przedseansem.

 

Iza Trojanowska

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja