"To tylko koniec świata" w DKF Ósemka

"To tylko koniec świata" w DKF Ósemka

W nadchodzący czwartek,tj 16marca DKF Ósemka zaprasza na kolejny filmowy seans. Tym razem pokażemy najnowszy film jednego z najciekawszych kanadyjskich reżyserów, Xaviera Dolana, wielokrotnie nagradzanego twórcy takich filmów, jak „Zabiłem moją matkę” i „Wyśnione miłości”, „Mama”.

Wyjątkowość filmów Kanadyjczyka tkwi w tematyce, estetyce i muzyce. Jak sam mówi: „Zabiłem moją matkę” zrobiłem, aby ją ukarać, „Mamę”, aby ją pomścić. Teraz dzięki adaptacji sztuki teatralnej Jean-Luca Lagarce’a w „To tylko koniec świata” sięga dalej i przygląda się całej rodzinie. Kino Dolana to także piękne kadry, eksponujące popkulturowe schematy, formalne eksperymenty i spowolnione ujęcia. Ale równie ważna co fabuła i sam obraz jest dla niego muzyka, którą skomponował uhonorowany wszystkimi najważniejszymi nagrodami filmowymi Gabriel Yared, który wcześniej pracował przy produkcji takich filmów jak: „Utalentowany pan Ripley”, „Angielski pacjent” czy „Wzgórze nadziei”. W obsadzie znalazła się sama śmietanka francuskiego aktorstwa: Marion Cotillard, Vincent Cassel, Lea Seydoux, Nathalie Baye oraz Gaspard Ulliel.

Podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Cannes, „To tylko koniec świata” otrzymał Grand Prix dla najlepszego filmu i Nagrodę Jury Ekumenicznego dla najlepszego reżysera.

Film opowiada historię 34-letniego pisarza Louisa, który po dwunastoletniej nieobecności powraca do rodzinnego domu opuszczonego po śmierci ojca. Zamierza powiedzieć swojej rodzinie, że wkrótce umrze. Powitanie odbiega jednak od jego wyobrażenia. Matka, młodsza siostra i szczególnie starszy brat są zbyt zajęci sobą i swoimi sprawami, by przejąć się Louisem. Wygląda na to, że odbierają powrót syna marnotrawnego jako jego sposób na pochwalenie się sukcesami. Każdy znajduje powód, by go oskarżyć o coś, co zrobił kiedyś. Mimo prób Louisa do pojednania, czas mija na kolejnych sporach i oskarżeniach.

Zapraszam 16 marca o godz. 19:00 do Multikina. Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed seansem.

 

Iza Trojanowska

DKF Ósemka

 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja