Rok Władysława Raczkiewicza w Kujawsko-Pomorskiem

Rok Władysława Raczkiewicza w Kujawsko-Pomorskiem

W związku z przypadającą w 2017 roku 70. rocznicą śmierci tego wybitnego polityka, patrioty, państwowca, 4 listopada 2016 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej  podjął uchwałę o ustanowieniu 2017 roku Rokiem Władysława Raczkiewicza. Wcześniej, 20 czerwca 2016 r. stanowisko w sprawie ustanowienia, w naszym regionie, Roku Władysława Raczkiewicza przyjął Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kim był Władysław Raczkiewicz? Między innymi, od lipca 1936 r., do czasu emigracji, był wojewodą pomorskim. Jedną z najważniejszych inicjatyw Raczkiewicza jako wojewody pomorskiego było dążenie do zmiany granic administracyjnych województwa, co udało się wcielić w życie 1 kwietnia 1938 r. W granicach województwa znalazły się wówczas powiaty: lipnowski, nieszawski, rypiński, włocławski, bydgoski, inowrocławski, szubiński i wyrzyski. Reforma administracyjna państwa z 1938 r. wiązała się z realizacją idei "Wielkiego Pomorza", służącej przełamywaniu barier związanymi z granicami zaborów i obaleniu stereotypów oraz różnic mentalnościowych pomiędzy wspólnotami etnograficznymi i regionami historycznymi.

 

Więcej o postaci Władysława Raczkiewicza i jego dokonaniach: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/rok-wladyslawa-raczkiewicza

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja