W Licheniu powstanie pomnik Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze, którzy walczyli jeszcze długie lata po wojnie

W Licheniu będzie można oddać hołd Żołnierzom Wyklętym

"(.....)Po wielu latach, latach zapomnienia chcemy upamietnić, tych którzy walczyli za niepodległą Polskę. Warto pamiętać, że tysiące żołnierzy niepogodziło się z podziałem Polski w 1945 roku. Jednym z nich był Jerzey Gadzinowski ps. ,,Szary”, który był postrachem komunistów na Kujawach. Jerzy Gadzinnowski, podobnie jak wielu jego kolegów, walczył z komunizmem. Ci stracili go 26.05.1946 roku, gdy miał zaledwie 19 lat. Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanie w głównej alei sanktuariu w Licheniu(.....)" - powiedziała na konferencji prasowej Poseł RP Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak.

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistycznyniepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób.

W walkach podziemia z władzą komunistyczną zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca.

 

 

Zobacz także

W najbliższą środę
Biały Listek CSR
Dla odwiedzających muzea tej nocy przygotowano specjalne atrakcje
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja