Mamy rekord. Napisaliśmy 1865 listów !

Mamy rekord. Napisaliśmy 1865 listów !

AMNESTY INTERNATIONAL  - WŁOCŁAWEK 2016 

 We Włocławku napisaliśmy 1865 listów !

 Maraton Pisania Listów Amnesty International z roku na rok rośnie!

W tym roku w dniach 1 – 11grudnia trwała największa akcja w obronie praw człowieka na świecie.

Podczas XVII Maratonu Pisania Listów w całej Polsce napisano 356 645 ręcznie pisanych listów i innych apeli.

We Włocławku udało się pobić rekord i to niemal trzykrotnie! Podczas Maratonu w Klubie ,,Zazamcze” organizowanym w dniach 09.12 – 10.12 przez Młodzieżową Radę Miasta Włocławek udało się napisać 1865 listów i apeli do władz !!!

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka. Do XVII Maratonu Pisania Listów dołączyło się ponad 800 miejsc w całej Polsce i około 200 krajów świata. Listy powstawały w kawiarniach, bibliotekach czy szkołach. To, co łączyło tak rożne miejsca, to ogromne zaangażowanie i wiara, że słowa mogą zmieniać świat.

 Maraton Pisania Listów to święto praw człowieka. Pomysł powstał wśród warszawskich aktywistów i aktywistek Amnesty International w 2001 roku, obecnie jest to największa akcja ogólnoświatowa na rzecz praw człowieka.

Pisząc listy podczas Maratonu, pomagamy Bohaterom i Bohaterkom razem z ludźmi z całego świata. To naszym słowom daje szczególną moc – podkreślała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Edward Snowden, zagrożony więzieniem z powodu ujawnienia jak rządy gromadziły nasze dane osobowe, Annie Alfred z Malawi, ścigana z powodu albinizmu, Bajram         i Gijas z Azerbejdżanu, torturowani i więzieni z powodu graffiti, to tylko niektóre        z osób, można było pomoc podczas Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Uczestnicy i uczestniczki tegorocznego Maratonu Pisania Listów we Włocławku najchętniej pisali w obronie bohaterki - Máximy Acuñy, która została zaatakowana przez policję za protestowanie.  Najwięcej, bo aż 247 listów zostało napisanych do Ministra Spraw Wewnętrznych Peru w obronie Máximy.

W tym roku to właśnie w Klubie ,,Zazamcze” odbyło się uroczyste otwarcie Maratonu. Podczas niego zostały zaprezentowane  filmy dotyczące bohaterów,           a także odbyła się premiera filmu w postaci sondy z mieszkańcami naszego miasta dotycząca wolności człowieka. Wydarzenie to odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Włocławek - Marka Wojtkowskiego. 

W Maratonie wzięło udział około 400 włocławian w tym bardzo liczne grono reprezentantów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnzajalnych. Uczestniczyły także znane osobistości naszej społeczności między innymi: Pani Barbara Moraczewska Zastępca Prezydenta ds. edukacji i spraw społecznych, Pan Jarosław Chmielewski Przewodniczący Rady, Pani Małgorzata Feliniak Dyrektor Biura Rady Miasta,          Pani Honorata Maj Dyrektor Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

 a także wiele osobistości z kręgu kultury, przedsiębiorczości, sportu a nawet polityki. Podczas drugiego dnia Maraton we Włocławku nastąpiło połączenie ,,NA ŻYWO” z głównym Maratonem Pisania Listów w Polsce.

 Wszystkie listy zostały już wysłane przez Młodzieżową Radę Miasta Włocławka  do odpowiednich adresatów. Jesteśmy także rozliczeni z głównym biurem organizacyjnym we Warszawie.

- podsumowuje Bartosz Durma, lokalny koordynator Maratonu Pisania Listów Amnesty International

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz siedemnasty - tym razem od 1 do 11 grudnia.

Od 1961 roku, gdy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymujemy  tzw. Dobre Wiadomości - informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. W lutym br., w dniu swoich

69 urodzin, Albert Woodfox wyszedł na wolność. Spędził ponad 40 lat w izolatce. Ponadto, w lipcu br., wolność odzyskała Yecenia Armenta. Kobieta została aresztowana przez policję śledczą w stanie Sinaloa 10 lipca 2012 roku. Była bita, duszona i zgwałcona podczas 15-godzinnych tortur, aż zmuszono ją do „przyznania się” do udziału w zabójstwie męża.

Dodatkowe informacje:

Rzecznik Prasowy

Młodzieżowej Rady Miasta Włocławek

Bartosz Durma

e-mail: kontakt.mrmwloclawek@gmail.com

Rzeczniczka Prasowa

Amnesty International

Natalia Węgrzyn

e-mail: natalia.wegrzyn@amnesty.org.pl

O Amnesty International

Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów osób, które walczą o świat, w którym prawa człowieka przysługują wszystkim. Organizacja działa od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Prowadzimy kampanie przeciwko naruszeniom praw człowieka.       W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

 

 

Zobacz także

Podróż z jednośladami
W tym gronie także powiat włocławski
„Przez życie bez uzależnień”
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja