Dom, który ma 200 lat

Krzewent 1

Dom, który pamięta III rozbiór Polski.

Krzewent – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Kowal. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa włocławskiego. Dziś jej najbardziej znanym mieszkańcem jest polski aktor, urodzony w Kowalu, Jan Nowicki.

Mi udało się odwiedzić to miejsce dzięki przypadkowi. Wędrówka szlakami polskiej historii przywiodła mnie do Krzewentu. Małęj wsi leżacej nad Jeziorem Krzewenckim. Dom Pani Augustyny Paluch leży na sam końcu wsi, stąd ów przypadek. Wczesny poranek jednego z październikowych dni nie zapowiadał tak fantastycznego odkrycia. Chcąc przypomnieć sobie gdzie mieszka twarz Kowala - Jan Nowicki - zapędziełem sie pod sam kraniec tej maleńkiej wsi. Już zawróciłem samochód, już jadę ku "centrum" gdy nagle mój wzrok przyciągnęła maleńka chata ze skraja. Dach pokryty słomą, w maleńkich okienkach firanki i ujadający pies w obejściu. Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy, to czy ktoś tu mieszka?! Moją wątpliwość szybko została rozwiana.

 

    

 - Panie, ten dom ma dwieście lat. My tu mieszkamy we dwoje. To znaczy ja i mój pies. Mąż nie żyja od dawna. A syna pochowałam 4 lata temu. Nie chciał mnie słuchać, wódka go zgubiła. Mam jeszcze dwoje dzieci. Córka mieszka koło Poznania a drugi syn koło Kowala. Właśnie przed chwilą odejchał. Oni mają swoje życie. Nie dziwota, że idą do siebie. A my tu takie samotne. gdyby nie pies to nie miałbym do kogo się odezwać. Panie, jo już mum 87 lat i Bogu dzięki sił starcza by iść do sklepu, napalić w piecu, posprzątać. Renty to ja mum tylko 956.oo zł. a wyngiel je drogi. Ale już go kupiłam. Nie tak dawno zrobilim remont i jakoś się żyje. Dachu nie ruszalim, bo je dobry i do izby nie pada. Te chałupę zbudowali moje dziady 200 lat temu. Kiedyś to jak się budowało, to solidnie, nie tak jak tera. Jak umrę to nie wim co się z ojcowizną stanie. Dzieci są na swoim. Czy ktoś chciałby to kupić? Żal mi tego wszystkiego, ale co robić - powiedziała Pani Augustyna Paluch.

Żegnając się życzyłem Pani Augustynie dużo zdrowia. Na co w rewanżu usłyszałem - Panu tyż!

 

Imię i nazwisko bohaterki zostało zmienione.  

Zobacz także

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja