Poczta Polska wsparła obchody 130 - lecia powstania Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie ma 130 lat

W tegoroczne obchody 130 - lecia powstania WTW włączyła się Poczta Polska.  

 

 

 - Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie to jedno z najstarszych towarzystw w Polsce. Ma cudowną historię, wspaniałych zawodników i działaczy. Dlatego też Poczta Polska zedycydwała się na wydanie okolicznościowej kartki pocztowej, znaczka i oczywiście pieczątki. Edycja jest limitowana, kolekcjonerska, ale oczywiście można ją wysłać w dowolne miejsce w Polsce i na świecie - powiedziała Aneta Rutkowska z biura marketingu Poczty Polskiej w Bydgoszczy.

 

 

 

 - Na ręce Pani Anety Rutkowskiej chciałbym złożyć serdeczne podziękowania Poczcie Polskiej za ten wspaniały prezent dla naszego towarzystwa. Dziś - 17.09.2016 r. - spotkaliśmy się w siedzibie poczty przy ul. Chopina we Włocławku by ostemplować te cudowne kartki. Mają one dla nas bardzo szczególne znaczenie. Symbolizują bowiem naszą piękną historię - powiedział Prezes WTW Kazimierz Sikorski.  

 

 

 

 

 

Początki WTW

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie powstało w roku 1886, jako pierwszy klub sportowy na Kujawach, oraz jako jedno z pierwszych towarzystw wioślarskich w Polsce. Inicjatorem utworzenia WTW był w 1885 roku Bolesław Domaszewicz, włocławski adwokat, działacz społeczny, propagator idei niepodległościowej, jedna z najwybitniejszych postaci we Włocławku. W dniu 17 września 1886 roku zatwierdzony statut Towarzystwa dotarł do Włocławka i ten dzień oznacza faktyczną datę powstania pierwszej we Włocławku organizacji sportowej. W dalszej konsekwencji 14 listopada 1886 roku odbyło się pierwsze oficjalne zebranie założycieli Towarzystwa, na którym uformował się zarząd WTW. Prezesem nowo powstałego klubu został Walerian Ehrenkreutz. Przy legalizacji statutu bardzo pomógł warszawski lekarz Henryk Stankiewicz, który leczył jednego z wpływowych ówczesnych Rosjan, a ten odwdzięczył mu się za opiekę wpływając na przyśpieszenie zatwierdzenia statutu. W momencie powoływania do życia stowarzyszenia jego współtwórcy zakładali, że pod płaszczykiem działalności sportowej przemycą przed Namiestnikiem Carskim prawdziwy zamysł prowadzenia działalności patriotycznej i niepodległościowej. W tamtych latach, kiedy społeczeństwo polskie było uciskane przez zaborców, działalność klubową prowadzono wielotorowo, w różnych sekcjach m. in. sportowej, turystycznej czy kulturalno-oświatowej. Wówczas, większy nacisk kładziono na spotkania klubowe, na których krzewiono kulturę ojczystą a siedziba włocławskich wioślarzy była ogniskiem życia towarzyskiego i kulturalnego; w tym literackiego i muzycznego. W roku 1887 zorganizowano pierwszą siedzibę klubu, zbudowano pływającą przystań na rzece Wiśle, zakupiono łodzie oraz zorganizowano zawody. W początkowych latach istnienia klub rozwijał się bardzo prężnie, organizowano wiele spływów, wycieczek, zawodów, zwiększała się także liczba członków Towarzystwa. W 1903 roku honorowym członkiem WTW został noblista Henryk Sienkiewicz.

 

 

 

Mówi Aneta Rutkowska z biura marketingu Poczty Polskiej w Bydgoszczy

 

 

Zobacz także

Biedronka jest naszym zaufanym partnerem już od 8 lat
Kolejny weekend obniżonych cen już w październiku
Śedczy przedstawili mężczyźnie zarzut
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja