Poniedziałkowy seans Akademii Dokumentalnej

CK Browar B zaprezentuje film „Zwykłe zaburzenie”w reż. Christiana Sønderby Jepsena

Akademia Dokumentalna we Włocławku w poniedziałek, 19. września, o godz. 18, Sali Widowiskowej CK Browar B zaprezentuje film „Zwykłe zaburzenie”w reż. Christiana Sønderby Jepsena - wzruszający dokument będący zapisem poszukiwań odpowiedzi na pytania: jak można zdefiniować pojęcia normalności i inności? Czym dziś jest pojęcie normalności i czy uległo ono konstruktywnej zmianie w czasach, w których nauka wyprzedziła ewolucję?

Jacob Nossell to 27-letni student dziennikarstwa i satyryk cierpiący na porażenie mózgowe. Ma trudności z koordynacją mowy i ruchów ciała, cierpi na sztywność i skurcze mięśni, ale pod względem umysłowym jest na równi z kolegami. I na tym polega problem. Jest zbyt inny od reszty, aby ta zaakceptowała go jako normalnego, a zbyt normalny, aby móc zaakceptować proponowany mu w społeczeństwie los.

Film dokumentuje postać uwięzionego w nie do końca sprawnym ciele zdrowego psychicznie człowieka, który chce zrozumieć swoje przeznaczenie, pokazać, że jego życie jest coś warte. Kwestionuje utarte pojęcia normalności i ludzkich ułomności, dowodząc jak cienka granica dzieli obie koncepcje. Dlatego w Duńskim Teatrze Królewskim reżyseruje spektakl, w którym odkrywa sens tożsamości i normalności, rozważając przy okazji, czym tak naprawdę jest życie. Wychodzi na ulice z kamerą i mikrofonem, pytając zatrzymanych przypadkowo ludzi, co ich zdaniem jest w życiu „normalne”. Rozmawia z doktorem filozofii i neurologii o pojęciu normalności i pozwala na zeskanowanie własnego mózgu oraz DNA. Musi jednak zmierzyć się z własnymi ograniczeniami, z którymi ma do czynienia od dzieciństwa. Największym z nich jest strach przed uznaniem za niepełnosprawnego, czego za wszelką cenę stara się uniknąć.

Film jest pogodnym portretem człowieka, którego odważna, autoironiczna postawa wobec świata zmusza do konfrontacji z problemem dotyczącym nas wszystkich.

Wstęp wolny!

Wszystkie seanse Akademii Dokumentalnej we Włocławku zostały sfinansowane z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Zapraszam

 

Iza Trojanowska

DKF Ósemka

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja