EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WŁOCŁAWKU

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WŁOCŁAWKU

17 września 2016 r. o godz. 11:00 zapraszamy do Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 na wykład pt. „Sanktuaria Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”.

Spotkanie odbędzie się w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa 2016” organizowanych pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Podczas spotkania, w projekcji multimedialnej,  przedstawionych zostanie 12 sanktuariów z terenu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Są to ośrodki kultu maryjnego, takie jak: Błenna, Brdów, Markowice, Obory, Osiek Rypiński, Ostrowąs, Ostrowo k. Gniewkowa, Pieranie, Skępe, Skulsk, Studzianka (część wsi Kleszczyn) oraz Pakość słynąca z Kalwarii i kultu Matki Bożej Pakoskiej. Cztery z nich (Obory, Osiek Rypiński, Skępe i Studzianka) leżą na ziemi dobrzyńskiej, pozostałe osiem na Kujawach. Omówione zostaną początki kultu w tych miejscach wiążące się zazwyczaj z niezwykłymi zdarzeniami, takimi jak: pojawiająca się nadzwyczajna światłość, objawienia Maryi Panny, cudowne źródełka, tajemnicze kamienie i inne zdarzenia. W sanktuariach tych wizerunkami „rozdającymi łaski” są zarówno przedstawienia malarskie ukazujące Maryję z Dzieciątkiem lub Świętą Rodzinę, jak też  piękne gotyckie rzeźby – Marii Służebnicy Świątyni (Skępe) oraz Piety, czyli Maryi trzymającej na kolanach martwego Jezusa po zdjęciu z krzyża (Obory, Skulsk).

Wizerunki te od wieków stanowią cel pielgrzymek pobożnych wiernych. W zdecydowanej większości ich „cudowność” przypieczętowana została aktem koronacji. W dawnych wiekach peregrynacja do miejsc świętych była ważnym sposobem poznawania świata, poszerzania horyzontu myślowego i geograficznego. Także i dziś odwiedzanie tych miejsc wiązać można z poznawaniem regionu, zwłaszcza, że jedne sanktuaria położone są w urokliwych miejscach, z dala od zgiełku (np. Błenna, Ostrowo k. Gniewkowa, Pieranie), inne znajdują się na terenach o niezwykłych walorach krajobrazowych, np. Obory na obszarze tzw. „Szwajcarii Dobrzyńskiej”, czy usytuowana w jej pobliżu Studzianka z „cudownym źródełkiem” na Zielonym Szlaku Turystycznym gm. Brzuze.

Prelekcję poprowadzą: Krystyna Pawłowska oraz Michał Kwiatkowski.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

Zobacz także

Oferta dostępna będzie od 18 do 31 stycznia br. lub do wyczerpania…
Edycjia Akademii Dokumentalnej we Włocławku
Druga kolejka
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja