"Dobry Amerykanin" w Akademii Dokumantalnej

"Dobry Amerykanin" w Akademii Dokumantalnej

DKF Ósemka zaprasza na „Dobrego Amerykanina”. Film prezentowany będzie w środę, 10. sierpnia o godz. 18:00 w CK Browar B. Wstęp wolny.

Bohaterem "Dobrego Amerykanina" jest krypto-matematyk Bill Binney, były pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), najpotężniejszej agencji teleinformatycznej na świecie.

Binney ma obecnie 73 lata i wie, że służby za nim nie przepadają. Był przez 32 lata analitykiem i kryptografem. Stworzył specjalny system szpiegujący ThinThread pozwalający wykrywać oznaki przygotowań wojennych czy ataków terrorystycznych. Zdaniem innych byłych analityków Agencji – system ten mógł zapobiec atakom z 11 września 2001 roku. Nie został on wdrożony, bowiem NSA wolało zakupić droższy program, dzięki któremu powstało dużo nowych miejsc pracy dla członków Biura.

Binney odszedł ze służby kilka tygodni po dramacie World Trade Center i stał się krytykiem administracji Busha, a później Obamy. Nigdy nie ujawnił tajnych dokumentów, ale o nadużyciach amerykańskiego wywiadu mówił na wiele lat przed Edwardem Snowdenem.

Film pokazywany jest w ramach Letniej Akademii Dokumentalnej, która we Włocławku finansowana jest przez Fundację ANWIL dla Włocławka.

 

Iza Trojanowska

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja