"Więcej niż miód" w Akademii Dokumentalnej

"Więcej niż miód" w Akademii Dokumentalnej

DKF Ósemka zaprasza na poniedziałkowy seans Akademii Dokumentalnej, film „Więcej niż miód „ w reż. Marcusa Imhoofa. Reżyser przedstawia współczesne pszczelarstwo z różnych perspektyw. Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników i skalę wyzwania, przed którym wszyscy aktualnie stoją. W ciągu ostatnich 15 lat na całym świecie zostały zdziesiątkowane liczne kolonie pszczół. Przyczyny tej katastrofy nie są znane. W zależności od regionu świata śmiertelność tych owadów wynosi pomiędzy 50 a 90% populacji. Epidemia nadal się rozprzestrzenia.

Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Niestety, obecnie stosowany model rolny oparty na agresywnym wykorzystaniu substancji chemicznych zagraża zarówno jednym, jak i drugim, przez co stwarza niebezpieczeństwo dla łańcucha dostaw żywności.

Zagrożeniem dla pszczół są toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Kilka z nich można określić mianem prawdziwych "zabójców pszczół", szczególnie te należące do grupy neonikotynoidów. Neonikotynoidy mogą wywoływać ostre lub chroniczne zatrucia, które prowadzą do śmierci pojedynczych pszczół lub całych kolonii.

Oprócz toksycznych pestycydów, pszczołom szkodzą zmiany klimatu, pasożyty i choroby, a także monotonny i coraz mniej urozmaicony krajobraz terenów rolniczych (monokultury). Uprawy przemysłowe skutkują zanikiem bioróżnorodności, powodują utrudniony dostęp pszczół samotnic i innych owadów zapylających do pokarmu i bezpiecznych siedlisk. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną - załamałaby się produkcja żywności.

Twórcy filmu "Więcej niż miód", starają się znaleźć przyczyny zmniejszania się populacji pszczół na świecie oraz przybliżają widzom konsekwencje, jakie może mieć dla Ziemi wyginięcie pszczół.

Zapraszam w poniedziałek do CK Browar B na seans o godz. 18:00. WSTĘP WOLNY.

Wyłącznym sponsorem Akademii Dokumentalnej we Włocławku jest Fundacja ANWIL dla Włocławka.

Iza Trojanowska

 

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja