"Nie opuszczaj mnie" w Akademii Dokumentalnej

"Nie opuszczaj mnie" w Akademii Dokumentalnej

Żyjemy w świecie coraz bardziej zaburzonym. To co kiedyś było anomalią staje się trendem. Wg danych GUS stale spada liczba zawieranych małżeństw, podwyższył się wiek nowożeńców i rodzi się coraz mniej dzieci. W latach 2011 i 2012 liczba rozstających się par w Polsce stanowiła blisko połowę liczby zawieranych małżeństw. Co czwarte małżeństwo, które rozpadło się w 2011 roku miało staż nie dłuższy niż cztery lata. Czy zatem długotrwałe, szczęśliwe małżeństwo stało się dobrem rzadkim?

Umiejętność wspólnego, szczęśliwego budowania związku małżeńskiego i rodziny jest przedmiotem zainteresowania psychologów, socjologów i polityków. Jako najczęstszą przyczynę rozwodów w Polsce wskazuje się niezgodność charakterów, zdradę, dzieci z poprzedniego związku, choroby (w tym alkoholizm lub bezpłodność) oraz kłopoty finansowe. Rodzina jest też wdzięcznym tematem dla filmowców. Najczęściej - taka z problemami.

Film, który pokażemy w środę to historia życia małżeństwa wypełniona wzajemną troskliwością, szacunkiem, odpowiedzialnością i miłością. „Nie opuszczaj mnie” to opowieść o 98-letnim Jo Byeong-man i 89-letniiej Kang Kye-yeol, którzy są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Mieli dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż jest pełna młodzieńczej radości i czułości. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową - zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Grabienie liści, odśnieżanie podwórka, zbieranie chrustu na opał czy przygotowywanie posiłków z roku na rok stają się coraz powolniejsze i trudniejsze do wykonania. Reżyser towarzyszył parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały. W swoim filmie nie zadaje pytania o granice filmowego medium i możliwości artystycznego obrazowania śmierci. Obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, aby najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich. I pomimo, że wszystko tu jest realne – postaci, zdarzenia, bezradność i ból – ta historia wykracza poza współczesność i przenosi się w wieczny bezczas mitu. Film stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego. Otrzymał również Nagrodę Akademii Dokumentalnej, przyznaną przez Międzypokoleniowe Jury Akademii Dokumentalnej. Podczas tegorocznego Millennium Docs Against Gravity Film Festival. “Wzajemna uwaga, troska i empatia w miłości bezwarunkowej, trwałej i dozgonnej. Skromni ludzie. Skromne życie. Pokazane z duszy: z dystansem, dyskretnie, bez patosu, z wielką starannością: obrazem, kadrem i muzyką. Wielkie ćwiczenie z człowieczeństwa” – uzasadniło swoją decyzję jury.

Zapraszam do CK Browar B, w środę, 27.07.2016 r., o godz. 18:00. Wstęp wolny!

Wyłącznym sponsorem Akademii Dokumentalnej we Włocławku jest Fundacja ANWIL dla Włocławka.

 

żródło:

Iza Trojanowska

DKF Ósemka

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja