Włocłavia Włocławek

70 lat Włocławskiego Klubu Sportowego Włocłavii

Włocławski Klub Piłkarski Włocłavia Włocławek – polski klub piłkarski działający we Włocławku. Obecnie występuje w lidze okręgowej.

Historyczne nazwy w kolejności od najstarszej:

* Ceuloza Włocławek
* Włocławianka
* Stal Włocławek (pod tą nazwą klub grał w sezonie 1959 rozgrywki barażowe o drugą ligę )
* Włocławia Włocławek
* Wisła Włocławek (Po rundzie jesienej 1996 zespół Wisły Włocławek wycofał się z rozgrywek i dokonano fuzji z zespołem Jagiellonki Nieszawa
* Włocłavia-Anwis Włocławek
* Włocłavia Włocławek

Barwy: niebiesko-biało-czerwone

Data założenia: 1946

Trenerzy: Marcin Piotrowski, Mirosław Kasiński

70 lat Włocławskiego Klubu Sportowego Włocłavii - to kawał historii nie tylko klubu. Historia Włocłavii ma swój początek w rok po zakończeniu II wojny światowej. Polacy mają świeżo w pamięci sześć lat niemieckiej okupacji. Brakuje prądu, brakuje jedzenia, zniszczony przemysł. Nie przeszkadza to zapaleńcom piłki nożnej. 

Ceuloza Włocławek - Dyrektorem w 1945 został Czesław Wierny, wybrany przez Komitet Robotniczy Fabryki Celulozy i Papieru. Za sprawą nowego dyrektora zostaje powołany do życia klub Ceuloza Włocławek. 

Dziś Włocłavia Włocławek rozpocznie rogrywki w lidze okręgowej. Przez ostatnie lata włocławianie grają tzw. ogony ligowe. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego w mieście stutysięcznym nie ma dobrej piłki nożnej? W nadchodzącym sezonie Włocłavia będzie rywalizować z:

1. Lider Włocławek Lider Włocławek

2. Noteć Łabiszyn

3. Wisła Dobrzyń

4. Włocłavia Włocławek

5. LTP Lubanie

6. Noteć Gębice

7. Szubinianka Szubin

8. Sparta Janowiec WLKP

9. Start Radziejów

10. Dąb Barcin

11. GKS Baruchowo

12. Zdrój Ciechocinek

13. Sadownik Waganiec

14. Kujawiak Kowal

15. Mień Lipno

16. Kujawianka Strzelno

Nie chcę nikgo obrażać ale sądzę, że to wielki wstyd i dla działaczy, i dla władz miasta, że dwa włocławskie kluby będą grać na boiskach Lubania, Gębic, Wagańca. W 2010 roku rozpoczęła się wyprzedaż majątku klubu. Mowa oczywiście o stadionie przy ul. Chopina.

- A co mamy robić? Zaciągneliśmy dług w firmie Molewski i musimy go zwrócić. Sprzedajemy więc kawałek po kawałku stadion Włocłavii. Nie ma sponsorów. Żeby grać musimy mieć pieniądze. Miasto nie chce z nami rozmawiać. Bez pieniędzy ze sprzedaży stadionu klub przestanie istnieć - powiedział jeden z działaczy Włocłavii. 

 

 

 

 - Proszę powiedzieć dlaczego mam się spotkać z działaczmi Włocłavii? Klub jest źle zarządzany. Przez lata nie było w klubie dobrego gospodarza. Nie będę wspierał dziadostwa - powiedział Prezydent Miasta Włocławka Marek Wojtkowski ( cytat z wywiadu XII 2016 r. )

 

 

 

 

 

 

 

 

Początek nowego XXI w. to pasmo niepowodzeń dla piłki nożnej we Włocławku. I nie chodzi li tylko o Włocłavię. Z piłkarskiej mapy zniknął założony w 1911 roku Kujawiak Włocławek. Jak grzyby po deszczu powstały nowe klubu. Dziś we Włocławku jest 13 klubów piłkarskich. I każdy wyciąga rękę do Urzędu Miasta po kasę. Ani rządy Prezydenta Pałuckiego, ani rządy Prezydenta Wojtkowksiego nie doprowadziły do zmian w finansowaniu włocławskiego sportu. I w tym przypadku słowo dziadostwo nabiera innego wymiaru.

Co będzie dalej z Włocłavią? To bardzo trudne pytanie. Po tym jak z funkcji prezesa zrezygnowała Agnieszka Kacprowicz ( sezon 2015/2016 ) w klubie nie ma sternika. Ludzie, którzy nazywają siebie działaczami, miast pracować na rzecz klubu, potrafią się tylko kłócić. Atmosfera jest gęsta od waśni i wewnętrznych problemów.

70 lat Włocławskiego Klubu Sportowego Włocłavii  - oby ten bardzo zasłużony klub nie podzielił losu Kujawiaka.

 

 

 

 

Zobacz także

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja