"Opiekun" w DKF Ósemce

"Opiekun" w DKF Ósemce

„Opiekun” w reżyserii Michela Franco, to kolejna propozycja "Ósemki".

Zapraszamy do Multikina w czwartek, 30. czerwca o godz. 19:00. Film, który pokażemy, przedstawia  historię pielęgniarza, który na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami. David traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości. Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.

Film zebrał w Polsce świetne recenzje, a krytycy podkreślają zwłaszcza oszczędną i delikatną, ale zapadającą w pamięć rolę Tima Rotha grającego rolę Davida. Oto, co piszą krytycy:

 – Franco przekracza granice, poza które kino wychodzi rzadko. I robi to pięknie. Pomaga mu zaś w tym znakomity Tim Roth, wnoszący na ekran spokój i tajemnicę. Barbara Hollender, "Rzeczpospolita"

 – Film Michela Franco nie przez przypadek został nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes. Wyciszona, zdystansowana i paradokumentalna historia rozbitego wewnętrznie pielęgniarza kipi podskórnie od emocji.Łukasz Adamski, wPolityce.pl

 – To obraz sporo od widza wymagający, ale oferujący jeszcze więcej. Historia pielęgniarza opiekującego się ciężko chorymi ludźmi to opowieść o śmierci, ale i o potrzebie bliskości.Aleksandra Nowak, Entertheroom.pl

 – Kino artystyczne w pełnej krasie: wymagające, niejednoznaczne, nakręcone w dużej mierze na statycznych ujęciach, pozostawiające wyciąganie wniosków każdemu widzowi z osobna. Darek Kuźma, Onet.pl

 – Recenzentowi zwykle trudno przyznać się do wzruszenia. (...) Są jednak filmy, w przypadku których nie potrafię i nie chcę udawać zdystansowanego klerka. Oglądam je ze wzruszeniem. Należy do nich "Opiekun" Michela Franco. (...) z każdą minutą tego posępnego moralitetu prawdy czułem się osobiście nim dotknięty, poruszony. Nawet nie jako widz, jako człowiek. Łukasz Maciejewski, "Dziennik Gazeta Prawna"

– Franco dostarcza niezwykle poruszających obrazów, które bez grama czułostkowości, właściwie beznamiętnie, dają żywym i zdrowym lekcję współbycia z tymi, którzy jedną nogą są już po drugiej stronie. Anita Piotrowska, "Tygodnik Powszechny"

 – "Opiekun" Michela Franco zabiera nas w regiony, w których kino porusza się z trudnością: terminalnej choroby, niepełnosprawności, cierpienia, śmierci. Łatwo w nich o kicz, sentymentalny, telewizyjny banał. Franco bezbłędnie udaje się ich uniknąć.Jakub Majmurek, Filmweb.pl

 – Niewygodne kino ze scenariuszem nagrodzonym w Cannes, a przede wszystkim – ze świetną kreacją Tima Rotha. Piotr Guszkowski, "Co Jest Grane"

 Zaprszam na film. Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed seansem.

 

 żródło:

DKF Ósemce

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja