"Mustang" w DKF-ie

"Mustang" w DKF-ie

DKF Ósemka zaprasza na film „Mustang”, który w ubiegłym roku zdobył wiele nominacji i nagród na festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Toronto, Karlowych Warach, Valladolid, Salonikach czy Wenecji.

Deniz Gamze Ergüven, reżyserka filmu  zabiera nas do niewielkiego tureckiego, nadmorskiego miasteczka kilkaset kilometrów od Stambułu, w którym dorasta pięć sióstr. Po śmierci rodziców opiekę nad nimi sprawuje ich babcia. Pewnego dnia dziewczęta wraz ze znajomymi wybierają się na plaże świętować koniec roku szkolnego. Niewinna zabawa okazuje się dla okolicznych mieszkańców zbyt frywolna. Wybucha skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Film „Mustang” wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet. Był nominowany do Oscara i Złotego Globu w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Zdobył Nagrodę Parlamentu Europejskiego LUX, Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku oraz – na festiwalu w Cannes – nagrodę Europa Cinemas Label.

Na całym świecie zebrał też świetne recenzje:

New Yorker:

„Rzecz wyjątkowa: bajka o wchodzeniu w dorosłość połączona z filmem o ucieczce z zamknięcia, jednocześnie oniryczna i pełna niesamowitego napięcia”.

Movie Mezzanine:

„Reżyserka w bardzo osobisty sposób podeszła do opowiadanej historii, pokazała też dojrzewanie i wyzwalanie się młodych dziewczyn w pełen niuansów sposób, dzięki czemu "Mustang" to jeden z najlepszych feministycznych filmów ostatnich lat”.

Film Journal International:

„Zaskakująco dojrzały debiut, który do światowego kina wprowadza pięć świetnych aktorek oraz reżyserkę – ważny, uniwersalny głos we współczesnym kobiecym kinie”.

 Zapraszam na czwartkowy seans DKF, dn. 16.06.2016 r., o godz. 19:00 w Multikinie Włocławek.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed seansem

 DKF Ósemka

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja